Tyto děti dosáhly mimořádných úspěchů. Ocenění získaly i za záchranu života!

ZLÍN – Představitelé Zlínského kraje ocenili čtrnáct žáků středních škol a druhého stupně základních škol, kteří dosáhli mimořádných úspěchů v mimoškolní činnosti, ale také za výjimečné činy, kdy byl v sázce lidský život. „Je pro mne velmi milou příležitostí setkat se s děvčaty a s chlapci, kteří už ve svém mladém věku vynikají natolik, že můžou být skvělým příkladem jak pro své vrstevníky, tak pro mnoho dospělých. Obzvlášť mě těší, že letos můžeme poděkovat i pěti chlapcům, kteří díky své duchapřítomnosti, pohotovosti a odvaze pomohli zachránit lidské životy,“ uvedl radní pro školství Petr Gazdík.

Kdo byl mezi vyznamenanými?

Eliška Tkadlíčková (Konzervatoř P. J. Vejvanovského Kroměříž) dosáhla výjimečných výsledků a uznání v oblasti umění. Jejím nejvýraznějším úspěchem je titul laureáta na mezinárodní soutěži Concertino Praga 2019, díky čemuž následně vystoupila se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu ve Dvořákově síni Rudolfina.

Mimořádně nadaný klavírista Jan Schulmeister (Základní umělecká škola Kroměříž) získal v letošním školním roce první cenu v klavírní soutěži „Beethovenovy Teplice“ jako absolutní vítěz soutěže, stejně jako ocenění pro nejúspěšnějšího žáka ZUŠ ČR a Cenu za nejlepší interpretaci skladeb.

Na celostátních i mezinárodních soutěžích excelovala Barbora Černotová (Střední škola oděvní Vizovice). Mimo jiné se dostala i mezi šest nejlepších na Mezinárodním mistrovství Polska v krejčovských dovednostech.

Hana Bernhardová (Gymnázium Františka Palackého Valašské Meziříčí) již ve svém mladém věku prokázala mimořádné akademické dovednosti. Na konferenci pro středoškolské studenty pořádané Akademií věd ČR v kategorii Přírodní vědy a medicína zvítězila v konkurenci sedmdesáti dalších prací. Třetím rokem také jako dobrovolnice v Azylovém domě pro matky s dětmi ve Valašském Meziříčí vede ekologický kroužek.

Už od prvního ročníku se Michaela Burešová (Obchodní akademie, Vyšší odborná škola a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherské Hradiště) účastní mnoha soutěží v oboru informačních technologií a to na celorepublikové úrovni.

Mezi nejlepšími světovými gastronomy z pětasedmdesáti zemí světa se úspěšně prezentovala Eliška Filgasová (Střední odborná škola Josefa Sousedíky Vsetín). V listopadu minulého roku získala stříbrnou medaili v prestižní světové soutěži Culinary World Cup Luxembourg 2018.

Jakub Křivák (Základní škola Zlín, Křiby) je mimořádným brankářským talentem české házené a již nyní se o něj přetahuje několik házenkářských týmů. Je členem české reprezentace a trenéři jej hodnotí jako největší brankářský talent ve Zlínském kraji za posledních dvacet let.

První místo na Mezinárodním mistrovství ČR 2018 v naturální kulturistice a fitness získal Přemysl Pekárek (Střední odborné učiliště Uherský Brod). Ve stejné soutěži získal také titul Absolutní mistr ČR.

Nikola Vršková (Gymnázium Zlín – Lesní čtvrť) vyniká na soutěžích v oblasti chemie a biologie. Se svou prací uspěla na soutěži AMAVET, kde díky pátému místu získala právo zúčastnit se devětatřicátého ročníku Beijing Youth Science Creation Conpetition 2019 v Číně, kde v letošním roce obdržela zlatou medaili.

Za mimořádný čin byl oceněn Lukáš Kozel (Základní škola Kvasice), který vloni v červnu zachránil život svého kamaráda. Ten na kole najel na písčitý terén, spadl a poranil si hlavu, zapadl mu jazyk a zůstal ležet na obrubníku. Lukáš duchapřítomně zareagoval, vytáhl zapadlý jazyk, uvedl ho do stabilizované polohy a zavolal záchranku. Jeho počínání ocenil i lékař záchranné zdravotnické služby. I přes velký stres totiž Lukáš pečlivě plnil pokyny operátora, včetně upřesnění místa události, díky čemuž bezpochyby zachránil chlapcův život.

Stejného vyznamenání se dočkala i čtveřice chlapců – Radek Marušák a Metoděj Perutka (Základní škola Salvátor Valašské Meziříčí), Jaroslav Janda a Pavel Grejták (Integrovaná střední škola – Centrum odborné přípravy a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Valašské Meziříčí). Společně zachránili v listopadu minulého roku život staršímu pánovi, který zkolaboval uprostřed křižovatky. Hoši ho společnými silami přenesli mimo komunikaci, uvedli ho do stabilizované polohy a vyčkali příjezdu záchranné služby.