Byl dům v Amityville dějištěm vražd z ďábelského popudu?

Téma starého temného domu s mrazivou atmosférou a nadpřirozenými bytostmi ožilo i v amerických městech. Asi nejslavnějším případem začarovaného domu v poválečné Americe je Amityville. Ať už byl tento horor skutečností nebo ne, vydělal některým osobám, které s ním byly nějak ve spojitosti, velkou sumu skutečných peněz.

Koupě domu  – rok 1975

Roku 1975 si manželé Lutzovi koupili dům v příjemné středostavovské osadě Amityville na Long Islandu ve státě New York. Dostali ho až překvapivě lacino a nastěhovali se do něj se svými třemi dětmi. Bydleli však v domě pouhé čtyři týdny, během nichž se stali terčem takových útoků neviditelných sil, o jakých se jim nezdálo ani v tom nejhorším snu.

V noci se tu ozývaly podivné zvuky. Těžké přední dveře se vylomily z pantů působením nějaké neznámé síly. Okna se sama otevírala a zavírala. jednou v noci se manžel probudil a uviděl svou ženu Kathleen vznášet se ve vzduchu nad postelí. Stáhl ji dolů, rozsvítil a vyděsil se, když zjistil, že se dívá na ohyzdnou a rozcuchanou babici. Trvalo prý celé hodiny, než se jí vrátil normální vzhled (během nichž nezavolal doktora ani nikoho jiného na pomoc).

Další noc viděli oba červené oči, žhnoucí před domem do noci a nalezli ve sněhu otisky okovaných kopyt. Když nakonec začal ze stěn prosakovat zelený sliz, rodina se sbalila a odstěhovala se.

Horor z Amityville

Bylo strašení důvodem, proč Lutzovi dostali dům tak lacino? Pravým důvodem prý byla zvláště hrůzná historie tohoto domu. Stal se totiž místem několikanásobné vraždy. Mladý muž tady pobil celou svoji rodinu – otce, matku a čtyři sourozence. Tvrdil, že mu to přikázaly „nadpřirozené hlasy.“

Policie byla tehdy přesvědčena, že ho spíše než hlasy inspirovaly peníze z životních pojistek členů rodiny, to ale nic nemění na tom, že vyšel roku 1978 bestseller Horor z Amityville. Známé je také filmové zpracování s Rodem Steigerem v roli kněze, který se marně snaží dům vymítat. Rozšířily se zprávy o záhadných nehodách při natáčení filmu, ačkoliv se nenatáčelo ve skutečném domě. Když prý byl rukopis knihy tehdy dodán redaktorovi, jeho auto vzplanulo ohněm.

Celá historie však značně utrpěla, když se do onoho domu v Amityville nastěhovala další rodina, která zde nic zvláštního nezažila.

Existují ale domy, kde prý straší, ačkoliv se v jejich historii nedá vystopovat nějaká traumatická událost. Mnoho lidí v těchto domech prožívá tísnivou atmosféru, není zkrátka příjemné v nich bydlet. Takové domy často mění své majitele. Takže kdoví…