Jihočeský kraj chce lesní zvěř chránit v době senosečí

JIŽNÍ ČECHY – Myslivci a zemědělci na jihu Čech mají pomocníka při hledání zvěře v období senosečí. Těm tak jistě mnohdy ulehčí práci a jeho účinnost je velká. Mělo by tedy ubývat případů, kdy se na právě sečené louce nachází srnče nebo i menší zvířectvo.

Kraj totiž pořídil speciální termovizní vyhledávač srnčat, který si navíc mohou zdarma myslivci a zemědělci na jihu Čech vyzkoušet. Jeho účinnost je srovnatelná s drony vybavenými termovizí, avšak na jeho obsluhu není nutné skládat pilotní zkoušky.

„Termovizní vyhledávač jsme pořídili kvůli myslivcům a zemědělcům, kteří mají obavy ze zkoušek, nutných při použití dronů. Náš zaměstnanec jim ochotně ukáže, jak s tímto přístrojem zacházet, aby se mohli přesvědčit, že to je docela snadné,“ vysvětlil náměstek hejtmanky pro zemědělství Pavel Hroch.

Termovizní vyhledávač při akci (zdroj kraj-jihocesky.cz)

Přístroj je určen pro pozemky o maximální rozloze do 3 hektarů. Je jej však nutné používat před východem slunce. To je totiž venkovní teplota nižší než teplota zvěře. Zařízení si vyzkoušel i Michal Pavelec z honitby Vyšší Brod-Herbertov. „Každé zachráněné srnče nás přesvědčuje o tom, že použití termovizního vyhledávače má smysl,“ uvedl a připomněl zároveň, že přístroj je vhodný zejména na menších pozemcích.

Jak uvádí kraj na svém webu, více informací všem zájemcům o vyzkoušení vyhledávače poskytne Veronika Królová (e-mail: krolovav@kraj-jihocesky.cz) z krajského odboru životního prostředí.