Ministr životního prostředí navštívil jižní Moravu. Na boj se suchem uvolní dva a půl miliardy

BRNO – V úterý začala dvoudenní návštěva ministra životního prostředí Richarda Brabce na jižní Moravě. Ministr Brabec se bude zajímat především o řešení nedostatku pitné vody, který je negativním dopadem sucha. „Téměř 40 procent území České republiky je v tomto týdnu ve stavu mimořádného sucha. Nějakým nebo částečným suchem je pak postiženo 90 procent našeho území,“ uvedl ministr v úvodu své návštěvy.

Dvoudenní návštěva jižní Moravy začala ministrovi životního prostředí setkáním s hejtmanem Jihomoravského kraje Bohumilem Šimkem. Potom ministr diskutoval se starosty obcí a měst o klíčovém tématu – adaptace na změnu klimatu v regionu. „Sucho je jedním z důsledků klimatické změny. Před těmito dopady, které se projevují extrémními výkyvy počasí i teplot, musíme občany ochránit. Řešením je zajištění nejenom přístupu občanů k pitné vodě ale také přizpůsobení hospodářství v krajině,“ oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec po jednání se starosty obcí a měst. Peníze poputují na výstavbu vodohospodářské infrastruktury. Uvolněné peníze ve výši 2,5 miliard korun ze Státního fondu životního prostředí České republiky SFŽP poputují na výstavbu vodohospodářské infrastruktury. „Výstavba čistíren odpadních vod, kanalizací nebo výstavba vodovodů jsou rozsáhlé projekty s investicemi v řádech desítek milionů, které menší i středně velké obce nejsou schopny samy ufinancovat, a náš resort v tom obcím významně pomáhá,“ řekl Brabec.

Jihomoravský kraj se s problematikou boje proti následkům sucha intenzivně zabývá. Zásadním problémem při snaze zmírnit dopady sucha v našem kraji je snížená schopnost intenzivně zemědělsky obdělávané moravské krajiny zadržovat vodu. Proto jen za poslední dva roky kraj finančně podpořil formou dotačního programu Podpora boje proti suchu a na zadržení vody v krajině projekty ve výši 9,5 milionu korun,“ řekl hejtman Bohumil Šimek.

Na přípravu projektů mají obce čas až do listopadu, kdy SFŽP spustí příjem žádostí. „Dotace může žadateli uhradit 63,75 procent z celkových výdajů na projekt. Žádat je možné na dostavbu vodovodů a vodohospodářské infrastruktury,“ upřesňuje podmínky dotace ředitel SFŽP Petr Valdman.

Kromě setkání s hejtmanem a starosty čeká ministra zkušební projekt na ekologické odstranění amoniaku a návštěva první živé zelené haly ve Slavkově u Brna. Unikátní budovu postavila tuzemská výrobní a stavební firma LIKO-S, která tam sídlí. Jmenuje se LIKO-Vo a oproti jiným halovým objektům, nad nimiž se horký vzduch ohřívá až na teplotu 80 stupňů Celsia, má jednu zásadní výhodu, že své okolí ochlazuje.