Meteorologové varují před nebezpečím požárů v důsledku veder na jižní Moravě

BRNO, VYŠKOV – Varování před vysokými teplotami na jižní Moravě vydali meteorologové na sobotu do jednadvaceti hodin. Teploty by měly dosáhnout 33 stupňů Celsia. Varování platí téměř pro celý Jihomoravský kraj.

„Očekáváme, že v dalších dnech se na území ČR vyskytnou jen lokálně slabé srážky. V důsledku toho bude nebezpečí vzniku a šíření požárů přetrvávat,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav. Lidé nemají rozdělávat oheň v přírodě, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky na zem, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Měli by také dbát na úsporné hospodaření s vodou. Podle týdenní předpovědi se v dalších dnech čekají jen ojediněle přeháňky, v neděli se mohou výjimečně objevit bouřky, teploty se mají pohybovat kolem 25 stupňů. Vedra z přelomu června a července se však nebudou opakovat.

Na Vyškovsku už se začínají objevovat typické letní požáry polí v souvislosti se zemědělskou činností. Například v pondělí 1. června zasahovalo u požáru pole v Malínkách deset jednotek, z toho dvě ze Zlínského kraje. Zásah trval celou hodinu. Ve středu odpoledne mělo výjezd osm jednotek k požáru strniště na poli u Rousínova blízko obce Královopolské Vážany. Dnes v poledne hořela tráva v ulici Chaloupky v Kobeřicích u Brna.