Koupání v ledovcových jezerech na Šumavě se vám může dost prodražit

Plešné jezero

PLZEŇSKÝ KRAJ – Malebné a čisté prostředí krásné Šumavy, průzračná voda a letní vedra. Nejednoho z návštěvníků za těchto okolností možná napadne myšlenka na příjemné osvěžení v chladné vodě některého ze zdejších ledovcových jezer. Ti ukáznění však dobře ví, že je to přísně zakázané.

Plešné, Prášilské, Černé, Čertovo a Laka. Pět ledovcových jezer patří mezi nejčastější cíle návštěvníků Šumavy. Plešné jezero navštíví ročně na 25 tisíc lidí, jezero Laka více než dvojnásobek a cestu k Prášilskému jezeru si ročně najde bezmála 70 tisíc návštěvníků. V letních měsících se v nich přitom někteří hříšníci koupou, a to i přes přísný zákaz.

Autor: Mgr. Zdeněk Kubeš – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0

Ekosystém ledovcových jezer je totiž velmi citlivý a ani za více než dvacet let po odsíření uhelných elektráren, jejichž emise doslova převrátily život v jezerech na ruby, se ještě nevrátil do normálu. Jezera tak byla dlouhé desítky let vystavena kyselým dešťům. Ovšem i taková osvěžující koupel v horkých letních dnech je devastující pro ekosystém těchto unikátních biotopů.

Kvůli těmto nepříznivým podmínkám jsou v ohrožení třeba šídlatky, nebo vodní plavuně. Z jezer vymizeli i velmi drobní živočichové, jako třeba buchanky a perloočky. Naštěstí se v poslední době začínají opět objevovat. Je však nutné dodržovat omezení, která zajišťují jejich nerušený vývoj, včetně právě zákazu koupání.

Proto strážci Národního parku Šumava po celé léto zvýší dohled u všech šumavských jezer a v jejich okolí, takže zakázané koupání v nich se vám může hodně prodražit. Při každé kontrole v těchto územích totiž rozdají několik pokut, které mohou jít až do tisíců korun.