Hvězdárny na Zlínsku zvou na pozorování částečného zatmění Měsíce

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Noc z úterý na středu nabídne ojedinělé nebeské představení. Tříhodinový úkaz započne ve 22:01, kdy úplňkový měsíc vstoupí do stínu Země. Maximální fáze zatmění, kdy bude Měsíc skryt téměř ze tří třetin, nastane ve 23:31. Celý jev budete moct pozorovat i na čtyřech hvězdárnách ve Zlínském kraji. Na některých z nich se můžete těšit i na zajímavý doprovodný program.

Zlínská hvězdárna na Lesní čtvrti se zájemcům otevře v úterý 16. června o půl desáté večer. V jejím sále bude možné zhlédnout i výstavu Jana Vytisky – Černé jezero. Jedná se o romantickou reminiscenci na dílo Jana Preislera s odkazem na cyklus jeho obrazů Černé jezero.

Možnost zúčastnit se sledování jevu nabídne Hvězdárna Vsetín od desíti hodin večer. Kromě zatmění láká i na pozorování dalších vesmírných objektů, především pak Saturnu, Jupitera a jeho měsíců.

V areálu Hvězdárny Valašské Meziříčí můžete úkaz sledovat přenosnými i pevnými dalekohledy od devíti večer. Již od osmi můžete přijít do Uherského Brodu, kde vás uvítají v místní hvězdárně a planetáriu. Všechna pozorování se uskuteční pouze v případě příznivého počasí.