Můžete se s klidem koupat v Prýglu i v dalších přírodních koupalištích na jižní Moravě

BRNO – I když v posledních dnech kvůli počasí nejsou na březích přírodních nádrží takové návaly návštěvníků, jako na začátku měsíce, určitě vás zajímá, jestli je tam voda kvalitní. Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje hlásí, že je v brněnské přehradě i ostatních nádržích voda vhodná na koupání. Pouze přírodní koupaliště Palava na Blanensku má vodu s mírně zhoršenými vlastnostmi, ale dá se v ní koupat.

Ve vodě v nádrži Palava se vyskytují zelené řasy, je tam zvýšený obsah chlorofylu a snížená průhlednost. U žádného dalšího sledovaného přírodního koupaliště hygienici zhoršené vlastnosti vody nezaznamenali. Informace zveřejňují u dvacítky nejvíce navštěvovaných přírodních koupališť. U desítky z nich dělají rozbory sami hygienici nejméně jednou za měsíc, u Brněnské přehrady jednou za týden. Provozovatelé dalších koupališť jim výsledky posílají sami. Vhodná voda ke koupání je ve vodní nádrži Letovice i v rybníku Suchý na Blanensku. Na všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, a to v Rakovci, Kozí horce, Rokli, Osadě i na Sokolském koupališti najdete dobrou vodu. To má i jezírko Wellness Infinit Maximus v Brně i přírodní koupací biotop v městské části Brno-jih.

Nejteplejší vodu okolo 26 stupňů Celsia nabízí Kovalovice na Brněnsku. Koupat se dá i na koupalištích Nové Mlýny na Břeclavsku, Lučina i Bohuslavice na Hodonínsku, Luleč na Vyškovsku, Vranovská přehrada, Bantice, Vémyslice i Výrovice na Znojemsku.