Máte rádi vojenskou historii? U Znojma shlédnete rekonstrukci napoleonské bitvy

ZNOJMO – Příznivci vojenské historie si připomenou 210. výročí bitvy u Znojma a Suchohrdel, kdy se utkala armáda Napoleona Bonaparta s rakouskými vojsky. Výstřely, dunění děl a dusot kopyt se rozlehnou Znojemskem o víkendu 13. až 14. července. V akci bude 300 vojáků, 30 koní a 10 děl.

Mezi hlavní body programu patří sobotní bitevní ukázka v Dobšicích.  Od dvou hodin odpoledne se rozpoutá bitva v lesoparku poblíž řeky Dyje. Vojáci se také budou brodit Dyjí. „Je to jediná rekonstrukce bitvy s využitím vodního toku. Využíváme poměrně nízké hladiny Dyje. Povodí Moravy nám navíc vychází vstříc v tom, že ji ještě sníží po dobu bitvy na absolutní minimum,“ informoval starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Nadšence napoleonské doby určitě potěší sobotní noční multimediální program v Louckém klášteře ve Znojmě. Inferno 1809 představí v efektní show příběh rakouského vojáka prostřednictvím projekce na fasádu Louckého kláštera, doplněné pyrotechnickými efekty a autorskou hudbou.

V neděli se armády i návštěvníci přesunou na bitevní pole u Suchohrdel, kde proběhne druhá část rekonstrukce bitvy. Před samotnou bitvou proběhne v 9 hodin pietní akt u Červeného dvora v Suchohrdlech. V 10 hodin se bude konat u Napolonova dubu krátká modlitba za padlé vojáky a pak se bude pochodovat s vojáky přímo na bitevní pole. Druhá část bitevní ukázky výjimečně neskončí vítězstvím francouzské armády, ale nabídkou příměří, kterou přiveze francouzské jezdectvo. Celá akce bude zakončena společným defilé armád. Pak si můžete prohlédnout zbraně, děla a pozdravit se s vojáky na bojišti. Po defilé akce skončí ve tři hodiny odpoledne na lazaretním hřbitově ve Znojmě. Vše završí pietní akt odkrytí zrenovovaného památníku padlým. I zde najdete občerstvení ve formě stánku Znojemského pivovaru. Připravte i na horké i na deštivé počasí a malé děti a pejsky nechte raději doma.