Budou vodní nádrže Šanov a Senomaty přínosem, nebo ekologickým krokem vedle?

Ministři vlády v čele s premiérem navštívili Rakovnicko. Foto: repro twitter MZ ČR

RAKOVNICKO – Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes spolu s vládními kolegy navštívil Rakovnicko, jednu z nejsušších oblastí v České republice.  Do šesti let zde mají vzniknout vodní nádrže Senomaty a Šanov, které budou využívat především zemědělci pro závlahy. Domluven už je výkup většiny pozemků, s několika majiteli se ještě jedná. Vláda se bude zabývat dodatečným uvolněním peněz na výkup pozemků, má jít o 200 milionů korun.

Z povodí Ohře do Blšanky

Podle ministra Tomana je sucho na Rakovnicku nezbytné řešit komplexně, protože okres se s ním potýká dlouhodobě. Ke zmírnění následků sucha má napomoci i plánovaný převod vody z povodí Ohře do povodí Blšanky a dále do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka. To umožní vodu z nádrží i z obou toků využívat také pro závlahy chmelnic. Převod vody má být zajištěn z Ohře pod vodní nádrží Nechranice, která k tomu má dostatečnou kapacitu. U Kryr na Lounsku má proto vzniknout další vodní nádrž.

Náklady dosáhnou 3 miliard

Převod vody do povodí Rakovnického a Kolešovického potoka by měl podle plánu dalším krokem po vybudování nádrží u Senomat a Šanov. Celkové náklady na soubor opatření mají podle premiéra vlády Babiše dosáhnout zhruba 3,5 miliardy korun.

Kritické hlasy

Na sociálních sítích se někteří k výstavbě vodních nádrží Senomaty a Šanov staví kriticky. Podle nich má jít o krok vedle. „Žádné vodní nádrže, ale remízky, malé mokřady, rozdělit velké lány poli na menší a používat menši zemědělskou techniku,“ míní jeden z hlasů.