Policisté varují: pozor na vykrádání aut

VYSOČINA – Policisté z Vysočiny velmi často řeší krádeže věcí z aut. Jen za letošní půl rok evidují sto případů a škodu přesahující čtyři a půl milionu korun. Zatímco loni řešili o téměř polovinu krádeží méně. Varují, že dopadení zlodějů bývá velmi obtížné, proto připomínají několik pravidel, které nám pomohou minimalizovat riziko.

• Nenechávejte na sedadlech kabelky, kufříky, notebooky ani doklady nebo peněženky
• Zavazadlový prostor není vhodný pro úschovu cenných věcí
• Nenechávejte v kabině auta mobilní telefony, navigace ani jiné osobní věci
• Při opuštění vozidla pečlivě zkontrolujte, jestli jsou všechna okna zavřená a vozidlo uzamčené
• Při odpočinku v kabině vozidla si dobře zajistěte dveře
• Při opravě defektu pneumatiky vozidlo vždy uzamkněte a nenechávejte ho bez dozoru
• V případě, že si v souvislosti s tímto protiprávním jednáním všimnete čehokoliv podezřelého, neváhejte se obrátit na linku tísňového volání 158

„Neopomenutelným faktem je také to, že pachatelé za sebou zanechávají pouze minimum upotřebitelných stop, které by mohly být využitelné v trestním řízení a které by mohly vést k dopadení konkrétní osoby, která se tohoto skutku dopustila,“ vysvětluje policista David Linhart.

Zloději se do aut dostávají především za užití násilí. Škoda způsobená poškozením auta pak může být i mnohonásobně vyšší, než škoda na věcech, které pachatel z vozidla ukradl. „Z tohoto důvodu je velmi důležité nedávat pachateli záminku k tomu, aby se do automobilu vloupal. Nenecháváme proto na viditelných místech žádné cenné věci ani prázdné tašky nebo kabelky, které ho mohou vyprovokovat k tomu, že se trestného činu dopustí. I tady totiž platí pravidlo, že příležitost dělá zloděje,“ vysvětluje dále David Linhart.

Dobré je vědět, že pokud své auto při zaparkování dostatečně nezabezpečíme, tak se vystavujeme postihu za přestupek, za který na místě v příkazním řízení může být uložena pokuta až do výše dvou tisíc korun. Zákon číslo 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, konkrétně pak § 26 odst. 2 tohoto zákona, hovoří jasně: „Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba.“