Vypravte se za pokladem do skalní soutěsky Stříbrného potoka

Nejpozoruhodnějším místem Rychlebských hor, kde zažijete kouzelnou podívanou na kaskády a peřeje, jsou Vodopády Stříbrného potoka, zvané též Nýznerovské vodopády. Stékající voda z vrcholků hor a divoká soutěska je úžasnou scenérií a přírodním pokladem v naší krajině.

Výlet k Vodopádům Stříbrného potoka je nenáročný po lesní silničce. Takže nehleďte na počasí a pěšky nebo na kole vydejte se na túru. Nejlepší cesta je z městečka Žulová po modré turistické značce spolu s cyklostezkou. Procházkou míjíte stavení a malý kostelíček v Nýznerově. Přibližně po pětikilometrové chůzi v cíli uvidíte úzké údolí, kde nad povrch vystupují skaliska s kaskádou vodopádů. Vodopády Stříbrného potoka jsou malé, ale spojené v jeden celek, takže spatříte nádherný a ojedinělý přírodní jev.

Přejdete přes kamenný most s dřevěným hrázděním, který překlenuje Bučinský potok, a poskakováním po kluzkých kamenech se dostanete k nejnižším stupňům kaskády. Soutěska je dlouhá přes 100 metrů a vy po schodech vystoupáte na vyhlídku. Na skalních stěnách uvidíte jámy neboli tzv. obří hrnce, které vznikly vymíláním skály vířivým proudem vody. Čeká vás úchvatný pohled na pěnící se vodu s mlhou, která stále víří. Průtok Stříbrného potoka je dosti vysoký a prudký, překonává výšku 14 metrů.

Působivé místo budou obdivovat i milovníci flory a fauny. Z důvodu vyšší vlhkosti se zde daří kapradinám a mechům a okolo vás budou poletovat motýli. V potoku můžete zahlédnout i pstruha obecného.

A proč se potok jmenuje Stříbrný?

Určitě hádáte správně. V minulosti se v potoce našlo a těžilo stříbro. A nejenom stříbro, geologové objevili i přítomnost zlatinek v četných rýžovištích potoka i jeho přítocích.

Cesta zpět nebo naopak dál do lesů

Jste nadšeni krásou Rychlebských hor? Vykročte do lesů některou z cest podél potoků. Souběžně s Bučínským potokem vás modrá a poté žlutá turistická značka zavede na nejvyšší vrchol Rychlebských hor Smrk ve výšce 1 127 metrů. Vody Stříbrného potoka spolu se zelenou a modrou značkou vás přivedou k Prameni a Studánce Peklo. Takže svačinu do batohu a hurá na výlet!

Místo výletu

Olomoucký kraj, okres Jeseník, město Žulová je vzdálené 15 km severozápadně od Jeseníku

Turistické informace

Regionální informace Rychlebských hor: www.rychleby.cz.

Turistický portál Jeseníky Info, informační centrum
Josefské nám. 1, Žulová
e-mail: info@jeseniky.net
www.jeseniky.net

GPS Nýznerovských vodopádů: GPS 50.2739286N, 17.0516678E

Do Žulové můžete přijet autem a parkovat na náměstí, nebo vlakem i autobusem. Výchozím bodem je železniční stanice Žulová a k vodopádům, které leží v nadmořské výšce 505 metrů, je to 5,5 km pěšky. Terén je středně náročný.

Tip na občerstvení a ubytování

Hotel Rychleby Černá Voda
790 54 Černá Voda 147
hotelcernavoda@seznam.cz
tel.: + 420 721 278 577
www.hotelcernavoda.rychleby.cz