Zaměřili se na cyklisty. Jezdí tam, kde mají?

OLOMOUC – Na mnohé cyklisty v Olomouci čekalo dnes ráno překvapení. Policisté nezastavovali tentokrát auta, ale zaměřili se právě na kola. Kontrolovali, jestli cyklisté jezdí po chodníku nebo po silnici v místě, kde je cyklostezka.

Zákon o silničním provozu §57 říká: „Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.“

Během ranní hodinové akce hlídkující policisté zastavili dvě desítky cyklistů, kteří porušili zákon. „Tentokrát jsme přestupek řešili domluvou. Vysvětlili jsme cyklistům, čeho se dopustili, prohlédli jsme jejich kola a v některých případech doporučili dovybavení,“ uvedla policejní mluvčí Marta Vlachová.

Strážci zákona také upozorňuje, že nešlo o ojedinělé kontroly. „Snahou je, aby si cyklisté uvědomili, že jízda po cyklostezce, i když, jak někteří argumentují, jejich cestu o nějaký metr prodlouží, je bezpečnější, než po chodníku nebo po silnici mezi auty,“ podotkla mluvčí.