Prožijte romantický královský den na zámku Nové Hrady. Jedinečný rokokový skvost je ukrytý v malebném koutě Pardubického kraje

Rokoková perla východních Čech, zámek postavený ve stylu francouzských letních sídel a obklopený stylovými parky, si vysloužil také přezdívku “České Versailles”. Užijte si jedinečnost památky, neboť i přes všechny útrapy, které ji potkaly, si zachovala svoji původní architektonickou podobu.

Již vzdálenější výhled od parkoviště na tento zámecký komplex skýtá úžasnou podívanou. Spatříte jezírko a terasovitou květinou zahradu s vodní kaskádou. Za vstupní branou se před vámi otevře nádherný park s fontánami a růžemi a rokokový zámeček s fasádou pomerančových odstínů.

O všech historických strastech, ale s dobrým koncem, se dozvíte během návštěvnické prohlídky uvnitř zámku. Můžeme jen prozradit, že rokokový zámek nechal postavit ve druhé polovině 18. století šlechtic francouzského původu, hrabě Jan Antonín Harbuval Chamaré. Původně na kopci stál gotický hrad, jehož rozvaliny byly použity při budování zámku. Střídáním majitelů budova i jeho okolí chátralo. Dnes je zámek v dobrých rukou a vy můžete ocenit jeho nádheru.

Nahlédněte do soukromých komnat

Během procházky po zámeckých expozicích můžete obdivovat slavnostní rokokový sál, výjimečnou výstavu „Umění nábytku v proměnách času“, zámeckou kapli a také nahlédnete do soukromých prostor současných vlastníků zámku. 

Celý zámecký areál majitelé postupně upravují. Jejich velkou snahou je vybudovat stylové zahrady. A to se jim daří. Již nyní můžete obdivovat italský park s vodní kaskádou, rozárium, zelené divadélko nebo zajímavě zakomponovanou užitkovou zahrádku, která je replikou barokních klášterních zahrad. Součástí anglického parku je křížová cesta, která vás zavede na starý zámecký kopec se zbytky středověkého hradu, ke stájím a ohradám koní a pasoucím se stádům jelenů a daňků. 

Máte rádi bludiště, oblíbenou to kratochvíli šlechty v zámeckých parcích? Užijte si tuto lákavou atrakci v přírodním labyrintu vysázeného z tújí, které na zimu neopadávají, takže se v něm dá bloudit celý rok. Na druhém nádvoří v opraveném barokním špýcharu můžete navštívit zajímavou výstavu „První české muzeum cyklistiky“ a v oranžerii módní expozici  „Galerie anglických klobouků“.

Malý výlet do historie

Zámecký areál za minulého režimu, stejně jako mnoho našich památek, výrazně chátral. V restituci byla stavba navrácena vnukům posledního majitele, textilního továrníka Josefa Bartoně z Nového Města nad Metují, kteří jej nabídli k prodeji. Zachránit zchátralý zámek se rozhodli manželé Kučerovi, kteří jej roku 1997 koupili a od té doby renovují. Vlastní pílí a s pomocí místních řemeslníků dnes zámek vypadá jako za doby hraběte Chamaré. Popřejme jim spoustu dalších dobrých nápadů, aby tento skvost dělal radost dalším generacím.

Místo

Pardubický kraj, okres Ústí nad Orlicí, Nové Hrady

Kontakt

Nové Hrady 1, 539 45
tel.: +420 469 325 353
e-mail: zamek@nove-hrady.cz
www.nove-hrady.cz

Otevírací doba 

Bližší informace o otevírací době na www.nove-hrady.cz

Ceník vstupného

Vstupné do zámeckého areálu
Jednotné vstupné 50 Kč, rodinné vstupné 150 Kč, sezónní vstupné – jednotné 150 Kč, sezónní vstupné – rodinné 450 Kč. 

Vstupné na zámek
Dospělí 100 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 70 Kč, rodinné vstupné 270 Kč.

Vstupné na Muzeum motokol
Dospělí 70 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 40 Kč, rodinné vstupné 180 Kč. 

Vstupné do Galerie klobouků
Dospělí 50 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 30 Kč, rodinné vstupné 130 Kč. 

Rodinné vstupné zahrnuje 2 dospělí a děti ve věku 6 -15 let.

Zámecké občerstvení přímo na zámku

V letních měsících zve k návštěvě kavárna na prvním nádvoří a nabízí dobrou kávu, domácí moučníky i zmrzlinu. 

Zámecká restaurace nabízí českou kuchyni a samozřejmě alkoholické i nealkoholické nápoje.

Bližší informace o otevírací době na www.nove-hrady.cz.