Kladivo na čarodějnice se vrátilo do prostor zámku Velké Losiny

Návštěvníci mohou porovnat inkviziční nástroje filmové ve Velkých Losinách s těmi reálnými. Ty nabízejí čarodějnické expozice v Šumperku a Jeseníku. Ilustrační foto: Bára Haušková

ŠUMPERSKO – Zajímavosti z filmového natáčení, autentické rekvizity i kostýmy nabízí prostory památky, která se před půlstoletím stala kulisami filmu, popisujícím hrůznost inkvizičních procesů. Čarodějnické procesy dnes připomíná torzo popravčího dubu naproti zámku a památníky po celém regionu.

Po padesáti letech se na zámek ve Velkých Losinách na Šumpersku vrátil film Kladivo na čarodějnice režiséra Otakara Vávry. Alespoň v podobě poutavé výstavy.

Návštěvníci si tak mohou prohlédnout kostýmy, ale i mučicí nástroje. Vůbec poprvé se návštěvníkům představí kostýmy z natáčení filmu. „Na návštěvníky čekají také rekvizity, autentické fotografie, plakáty a další předměty, které se objevují v tomto slavném filmu Otakara Vávry,“ lákají pořadatelé z Národního památkového ústavu.

Výstava je umístěná v letohrádku zámku. Nechybí zde ani ostnaté křeslo a další mučicí nástroje, které znají diváci. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout do konce září, během letních prázdnin od úterý do neděle od 9 do 17 hodin, v září pak jen o víkendech od 9 do 16 hodin.