Horko? Lemuří sirotci se v Jeseníkách cítí jako na Madagaskaru!

JESENICKO – Jestli někomu vyloženě horké teplé počasí prospívá, jsou to dvouěsíční lemuří miminka, která se narodila ve Faunaparku v Lipové-lázních na Jesenicku. Mláďata se stala sirotky, protože jejich maminka po těžkém porodu zahynula.

Naštěstí se mají k světu, dobře jí a navíc je teď oblažuje počasí, které je jim vlastní – skoro jako na Madagaskaru. „Už jsou z inkubátoru na zahradě, baští kozí mléko a právě tohle počasí si náramně užívají,“ pochvaluje si Dagmar Augustýnová z Faunaparku.

Zdejší areál se nachází pod horou Šerák. Návštěvníci v nenápadném téměř rodinném domě naleznou spoustu kontaktních domácích i exotických zvířat. V zooparku najdete například kozy, ovce, opičky, klokany, pštrosy, americké pumy, labutě, surikaty, mývaly, leguána a několik druhů pestrobarevných papoušků, někteří z nich létají návštěvníkům volně nad hlavami.

„Všechna zvířata mají uzpůsobené ubikace tak, aby se měla kam schovat. Takže když jim je opravdu už horko, zalezou do chládku. Pravidelně jim doplňujeme vodu a tygři mají k dispozici bazén,“ dodává chovatelka.

Ze zahrady se zvířaty se stala oficiální zoo!

Faunapark se může nově pochlubit statusem zoo, stejně jako velké profesionální zoologické zahrady. Licenci uděluje Ministerstvo životního prostředí ČR na základě přesně stanovených pravidel. „Máme z toho obrovskou radost. Obávali jsme se, že nebudeme splňovat všechny požadavky. Nyní máme licenci na dva roky s tím, že budeme muset spolupracovat s vědeckými institucemi, abychom ji mohli mít i v budoucnu. Znamená to například, že u nás budou studenti realizovat své diplomové práce a výzkumy,“ vysvětluje Dagmar Augustýnová.