Cyklisté v Olomouci ničí lávku pro pěší a ruší lidi

OLOMOUC – Provizorní lávka u Bristolu v Komenského ulici v Olomouci se stala oblíbenou zkratkou cyklistů. Lávka je však konstruovaná pouze pro pěší, aby během výstavby protipovodňové ochrany nemuseli obcházet rozsáhlé staveniště. Kola ji nejenom ničí, ale způsobují nadměrný hluk, který obtěžuje obyvatele žijící v okolí, zejména brzy ráno a večer.

Proto nyní nainstaluje Povodí Moravy nové cedulky adresované cyklistům. Ty doplní stávající zákazové značky. „Obrátili se na nás lidé, kteří žijí v okolních domech s tím, že pravidelné průjezdy cyklistů přes provizorní lávku u Bristolu dělají velmi hlučné zvuky, které ruší jejich odpolední a noční klid. Na mostě jsou přitom z obou stran jasné zákazové značky. Rozviklaná prkna na mostě pravidelně utahujeme, ale po pár průjezdech opět vržou. Chceme proto apelovat na cyklisty, aby byli ohleduplní. Zákazové značky nejsou na mostě jen kvůli bezpečnosti chodců, ale také proto, že lávka není pro cyklisty konstruovaná,“ vysvětluje situaci investiční ředitel Povodí Moravy, s. p. Tomáš Bělaška, který stavbu protipovodňové ochrany Olomouce řídí.

Povodí Moravy proto nainstaluje na most několik cedulí, které cyklistům důvod zákazu vjezdu pro cyklisty zdůrazní. Na cedulích bude napsáno: „Cyklisto, buď ohleduplný, sesedni z kola. Ničíš lávku, děláš hluk.“ Cedule se na mostu objeví už tento týden.

Situaci nejde vyřešit ani utěsněním lávky montážní pěnou. Lávka se nachází nad řekou Moravou a vydrolená pěna by znečistila vodní tok. Z důvodu nosnosti lávky není možné provést ani stavební úpravy, které by problém vyřešily. Překrytí stávajícího povrchu lávky by totiž vedlo k nadměrnému zatížení lávky.