Je pro vás graffiti uměním? Využijte legální plochy v Jihlavě

Budova u železniční stanice Jihlava město. Foto: Magistrát města Jihlava

JIHLAVA – Sprejeři mají v krajském městě k dispozici dvě místa, kde mohou legálně tvořit. První plochu v podobě opěrné zdi najdete v ulici Mostecká, druhou je fasáda objektu vlevo od železniční stanice Jihlava město, který jihlavský magistrát už v minulosti odkoupil od Českých drah. Tvořit tady můžete svobodně a bez obav z postihu.

„Samozřejmě neočekáváme, že tyto dvě legální plochy vyřeší problém vandalismu ve městě. Zároveň si ale uvědomujeme, že by tu měla být místa, kde se mohou street artisté realizovat a neobávat se přitom policejního postihu,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová. Legálně vyčleněné plochy určené pro graffiti mají i partnerská města Jihlavy, například ukrajinský Užhorod. V minulosti mohli sprejeři využívat ještě podchod v sídlišti Březinky, kde ale tato možnost přestala platit po jeho opravě v roce 2015.

Povolením dvou ploch pro legální tvorbu graffiti Jihlava nicméně neschvaluje tuto činnost na žádných jiných místech ve městě. Proti nelegálním sprejerům krajské město bojuje dlouhodobě. Potýká se totiž s nápisy (taggy) sprejerů na mnoha místech, například na nemovitostech ve svém vlastnictví, zastávkách, označnících i na hradbách a jiných památkách v Městské památkové rezervaci. Menší nápisy odstraňují údržbáři na náklady města, ty větší řeší městská policie.

Pokud se autor takového nápisu najde, čelí obvinění z přečinu a musí vlastníkovi objektu vyplatit náklady na odstranění svého umění. Často se však viník nenajde, a tak je musí město odstranit na vlastní náklady. Nápisy se odstraňují pískováním, které orientačně stojí 300 korun na metr čtvereční. Do odstranění nápisů ročně město vynakládá kolem 50 tisíc korun.