Když vteřiny rozhodují o lidském životě

ilustrační foto (zdroj Novinykraje.cz / foto Tomáš Branda)

PRAHA – Mladá žena evidentně přecenila své schopnosti a zkolabovala v bazénu. Elektrické výboje ji přivedly zpět k životu.

Ostraha hotelu objevila bezvládné tělo třiadvacetileté ženy. Podle svědků byla nejprve v sauně a pak si šla zaplavat. Okamžitě byly zalarmovány záchranné složky, včetně hlídky strážníků, kteří jsou vybaveni automatickým externím defibrilátorem. Autohlídka dorazila do hotelu v Kongresové ulici v rekordních třech minutách. Jeden ze strážníků vystřídal přítomného svědka v resuscitaci bezvládné ženy, druhý připravil k použití defibrilátor.

Přístroj po přiložení vyhodnotil situaci, a doporučil výboj. Byly třeba dokonce dva výboje. „Strážníci pokračovali v resuscitaci až do příjezdu záchranářů. Ženu předali do rukou lékaře s již obnovenou činností srdce,“ uvedla mluvčí pražských strážníků Michaela Teplá. Žena pak byla záchrannou službou převezena do nemocnice. Projekt First responder, který umožňuje zahájit úkony se záchranou životních funkcí ještě před příjezdem záchranářů, se opět vyplatil.