Srpen patří na žďárském zámku pohodě a kvalitní hudbě

Barokní sály žďárského zámku budou hostit Mezinárodní mistrovské houslové kurzy. Foto: Zámek Žďár

ŽĎÁR NAD SÁZAVOU – Na zámku ve Žďáru nad Sázavou se můžete v průběhu srpna potěšit vážnou i nevážnou hudbou. Každý týden až do konce prázdnin tady zazní skladby od Smetany a Dvořáka, přes alternativní rock až po bluegrass a country.

Hudebním vyvrcholením letošního zámeckého léta budou Mezinárodní mistrovské houslové kurzy Bohuslava Matouška a Jakuba Junka. Jedná se o kurzy studentů konzervatoří a vysokých škol z celé České republiky, během kterých můžete navštívit čtyři veřejná vystoupení: Zahajovací koncert (18. 8.), Veřejný seminář na téma „Somatika, improvizace, svoboda“ (23. 8.), Masterclass Ivana Ženatého (26. 8.) a Závěrečný studentský koncert (28. 8.). Konkrétní program najdete na webu www.zamekzdar.cz.

Trochu z jiného hudebního soudku budou dva „kloboukové“ letní podvečery na zámecké terase pod Zelenou horou. Pátek 18. srpna můžete strávit ve společnosti alternativní rockové kapely z Nového Města na Moravě Hrabě Monte Crazy, která nedávno na zámku natáčela svůj videoklip. K tématům, kterými se zabývají, patří například rybolov nebo uzeniny. V neděli 23. srpna sem již poněkolikáté zavítají dva skvělí multi-instrumentalisté, Ondřej Kozák a Ralph Schut. Během jejich koncertu zazní trochu bluegrassu, country a folku, spousta vlastních skladeb a také úpravy skladeb převzatých. Vstupné na oba koncerty je dobrovolné – do klobouku.