Další z pražských tradic končí

Ilustrační foto

PRAHA – Pražští radní jednomyslně rozhodli, že Nový rok bude v Praze již bez tradičního ohňostroje. Praha však neušetří.

Na středečním mimořádném zasedání pražští radní rozhodli o zásadní změně, ke které má dojít v souvislosti s oslavami příchodu nového roku v hlavním městě. Namísto tradičního ohňostroje nás čeká moderní forma prezentace – videomapping, což je světelná projekce na budovy a stavby. Tím se Praha zařadí mezi další metropole, kde tento způsob již využívají.

„Novoroční ohňostroj je pro mnohé zajímavá podívaná. Ne všichni ale tuto zábavu vítají. Měli bychom myslet i na malé děti, seniory a zvířata. Proto jsem rád, že dnes Praha rozhodla, že se připojí k moderním metropolím, a místo hlučného ohňostroje uspořádá videomapping,“ napsal Jiří Pospíšil. „Tak já rovnou říkám, že mým dětem se to nebude líbit. Ohňostroje mají rády,“ uvedl na svém Twitteru poslanec Petr Dolínek.

Videomapping pražané a návštěvníci města dobře znají z mnoha projekcí. Oblíbené jsou ty na Staroměstské radnici, znovuotevření Národního muzea se neobešlo bez náročného videomappingu, a v poslední době byla projekce použita i na tubusech Žižkovského vysílače, během oslav padesátého výročí letu na Měsíc. V dokumentu radní schválili, že novoroční videomapping nepřesáhne částku dva miliony korun. Lokalita, na kterou bude projekce směřovat, stejně jako společnost, která to pro město zrealizuje, vzejde z výběrového řízení. Poslední ohňostroj, který připomněl třicetileté výročí od Sametové revoluce, stál Prahu 1,7 milionu.