Kroměříž ožije dožínkovou slavností. Přidejte se k tradičním oslavám sklizně!

Zdroj: Město Kroměříž

KROMĚŘÍŽ – Konec žní oslaví zemědělci Zlínského kraje dožínkovou slavností, která se v hanácké metropoli uskuteční již po třinácté. Očekávaným vrcholem akce je dožínkový průvod – folklorní přehlídka, které se loni zúčastnilo na osm set krojovaných účastníků. „Dožínková slavnost patří mezi tradiční akce pořádané v Kroměříži. Těší nás, že můžeme poděkovat zemědělcům za jejich práci a že se můžeme potěšit vystoupením folklorních souborů nejen z Hané, ale i ze Zlínska, Slovácka, Valašska a dalších regionů,“ uvedl starosta města Jaroslav Němec.

Kroměřížsko je považováno za obilnici kraje, z toho důvodu se oslavy konají právě zde. Slavnost začne v pátek 16. srpna v deset dopoledne dožínkovým jarmarkem na Velkém náměstí, který od tří odpoledne doplní workshop Plody země v krásu proměněné. V sedm pak přijde na řadu vystoupení folklorního souboru Liptov z partnerského města Kroměříže Ružomberok. O půl deváté pak první den zakončí koncert jihočeské folkové kapely Spolektiv.

Dožínkový průvod vyjde z Komenského náměstí v sobotu v deset dopoledne. O hodinu později bude následovat na Velkém náměstí slavnostní zahájení, při kterém převezme dožínkový věnec hospodář. Před jednou pak začnou vystupovat folklorní soubory a dechové kapely. Souběžně s dopoledním programem se na nádvoří Klubu Starý pivovar koná gastrofestival, který představí to nejlepší z každého kraje. V jednu hodinu se také můžete připojit k děkovné mši svaté za úrodu, která bude sloužena v chrámu sv. Mořice.

Dožínky jsou jednou z nejstarších domácích i světových lidových tradic. Jejich smyslem byla oslava ukončení sklizně obilí a poděkování za dary poskytnuté přírodou. Většinou se odehrávaly na statku hospodáře, který měl povinnost žence pohostit a radovánky chase zaplatit. Dožínky se v Kroměříži konaly do roku 1974, obnoveny byly až v roce 2007.