Modernizace trati mezi Prahou a Berounem naráží na problémy. Starostové protestují!

Ilustrační foto

BEROUNSKO – Koridor mezi Prahou a Berounem, který je ve špatném stavu, se má dočkat prvních zásadnějších oprav už letos na podzim, a to v úseku mezi Smíchovem a Radotínem. Stavební práce by měly začít letos v září.

Na modernizaci dalších úseků si budou muset cestující ještě několik let počkat. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) nyní naráží na protesty starostů okolních obcí. Zatímco v návrhu SŽDC je rychlost až 145 kilometrů v hodině, 11 obcí sdružených v Regionu Dolní Berounka chce pomalejší jízdu. Zástupci obcí poslali ministrovi dopravy dopis, v kterém žádají maximální rychlost 105 km/h pro osobní vlaky a 90 km/h pro nákladní. Podle starostů by se měl projekt připravovat tak, že doprava se v budoucnu stejně převede do chystaného tunelu a trať bude sloužit jen příměstské dopravě. Nechtějí ani vysoké protihlukové zdi, i když ty zatím SŽDC z projektu odstranila.

SŽDC zatím zveřejnila dva nové záměry na zásadní modernizaci tratě: od odbočky Berounka po Karlštejn a druhý z Karlštejnu do Berouna.