Pyrotechnici vyjížděli k dvěma nálezům nebezpečné munice

U obce Rokytno se našel protipancéřový dělostřelecký granát ráže 76 mm z období druhé světové války. Foto: Policie ČR

NOVOMĚSTSKO, ŽĎÁRSKO – Hned dva nálezy munice řešili novoměstští policisté ve středu 14. srpna. Protipancéřový dělostřelecký granát našla žena u obce Rokytno, tříštivo-trhavý dělostřelecký granát později odpoledne objevil muž v lese nedaleko obce Kadov na Žďársku.

První případ řešili policisté před půl desátou ráno. „Operační důstojník oznamovatelku poučil, aby s předmětem nijak nemanipulovala a na místo nálezu ihned vyslal policejní hlídku. Policisté místo zajistili a vyžádali si součinnost pyrotechnické služby,“ informovala policejní mluvčí Stanislava Miláčková s tím, že olomoucký pyrotechnik předmět identifikoval jako protipancéřový dělostřelecký granát ráže 76 mm z období druhé světové války. Rozhodl se, že munici odpálí na bezpečném místě v okolí.

Ve druhém případě operoval pyrotechnik z brněnské expozitury. Munici označil za tříštivo-trhavý dělostřelecký granát 10,5 cm. Navíc nedaleko granátu policisté našli ještě tříštivý náboj ráže 15 mm – v obou případech šlo o munici německé výroby z období 2. světové války. „Munici pyrotechnik zajistil a převezl k následné likvidaci,“ doplnila Miláčková.