Vymění parkomaty. Některé slouží už patnáct let

JESENÍK – Už jste někdy bojovali se starým parkomatem? Nechtěl vzít mince, nebo jste prostě neměli drobné? To by se mělo v Jeseníku zlepšit. V příštím roce město plánuje výměnu parkomatů, které nabídnou více způsobů platby a budou mít i další přednosti.

Nové parkovací automaty budou mít i menší spotřebu energie. Nahradí tak ty stávající, kterých je celkem sedm. O jejich provoz se starají místní technické služby. Instalace nových parkomatů má proběhnout na jaře příštího roku. „Vzhledem k rychlému pokroku v oblasti SMART řešení by bylo vhodné vyměnit staré parkovací automaty za nové. Nejstarší z nich byl pořízen na konci roku 2003, ty nejmladší jsou staré deset let. Jsou už tak dávno za svým technickým zenitem, nové přístroje například umožní zaplatit parkovné bankovní kartou,“ uvedl místostarosta města Jeseník Václav Urban.

V součinnosti s technickými službami město oslovilo čtyři firmy, které zaslaly cenovou nabídku. Nyní se vyhodnocuje nejvhodnější z nich. „Současně s výměnou parkomatů se otevírá otázka, zda nepřehodnotit ceník parkování. Za první půlhodinu motorista nyní zaplatí pět korun a za každou další započatou hodinu deset korun,“ dodal místostarosta Urban.

Parkovací automaty jsou umístěny na Masarykově náměstí, v ulicích Lipovská, Dukelská, K. Čapka a na náměstí Svobody. Tržby za parkovné přesáhly v loňském roce půl milionu korun.