Co se děje v pardubickém Domě hudby?

PARDUBICE – Téměř ve stejném termínu byly letos v létě neplánovaně zahájeny dvě původně nezávislé investiční akce v Domě hudby v Pardubicích – výměna oken a dveří v celém objektu a dále rekonstrukce interiérů ve společenské a vstupní části. Má to však i své výhody, řada prašných prací se uskuteční najednou. Zatímco Komorní filharmonie na půl roku přesouvá své koncerty do náhradních prostor na Univerzitě, Konzervatoř Pardubice a její nájemci se budou muset vyrovnat s výměnou oken za provozu v průběhu školního roku.

„Rádi bychom měli všechny bourací práce ve společenské a vstupní části hotové o prázdninách, kdy tu není žádný provoz,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek. V současné době už zmizely vestavěné příčky v ochozu společenské části, ale také obložení topení či konstrukce připevněné na stropě. „Tady nás překvapilo několik stovek velkých železných háků z betonového stropu, na kterých byly podhledy zavěšené, a které budeme muset složitě odstranit. S tím nikdo nepočítal, dnes už jsou moderní technologie jednodušší,“ komentoval Línek zjištění z kontrolního dne.

Na stavbu dohlíží z pohledu majitele autorských práv také architekt Jan Třeštík, který ji v 80. letech vyprojektoval pro tehdejší sídlo okresního výboru Komunistické strany Československa. Patřila tenkrát k nejpovedenějším moderním stavbám ve městě a byly v ní využity kvalitní materiály. „Tomu musí odpovídat i rekonstrukce, aby se nezměnil vnější vzhled budovy. Proto i nová okna budou z hliníkových profilů, samozřejmě s mnohem lepšími tepelně-izolačními vlastnostmi,“ uvedl Línek a pokračoval: „Přibližně za měsíc budou hotová první nová okna, která se teď vyrábí na míru. Začneme s výměnou ve společenské části, která má být hotová do konce ledna příštího roku, aby se sem mohl vrátit umělecký provoz.“

Výsledkem rekonstrukce společenské části za 56 milionů korun bude nová koncepce využití tzv. kolonády pro návštěvníky kulturních akcí, větší uživatelský komfort v příjemném prostředí, výměna všech dožilých rozvodů, ale také vylepšení všech tří sálů pro kulturní produkce po stránce technické, akustické i estetické.

„Studenti konzervatoře a Základní umělecké školy Havlíčkova budou mít příští rok částečně ovlivněný pokračující stavbou,“ konstatoval radní pro školství Bohumil Bernášek, zároveň ale dodal: „Komu doma vyměňovali okna, ví, že to netrvá dlouho. Je k tomu ale zapotřebí vše, co nejde odnést z místnosti, dobře zabalit. To může být třeba u drahých klavírů v místních učebnách o něco složitější.“

Zateplení celé budovy potrvá do srpna příštího roku, polovinu z 30milionové ceny hradí Evropská unie, zbytek Pardubický kraj.

Foto: Pardubický kraj