Krejčíř žije v cele na necelých 4 metrech čtverečních. Jeho bývalý honosný palác schvátil požár!

Ilustrační foto

PRAHA- ZÁPAD – Někdejší vilu uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy zasáhl včera v noci rozsáhlý požár. Podle hasičů nemohl požár způsobit zkrat proudu ani únik plynu, protože přívody byly dlouhodobě odpojené. Podle předběžných závěrů šlo buď o nedbalost, nebo úmyslného zapálení. Plameny zničily téměř celou střechu, škoda byla odhadnuta na pět milionů korun. Dům, na který byla kvůli Krejčířovým dluhům uvalena exekuce, byl dlouhodobě neobývaný a de facto neprodejný.

Vilu si oblíbili zloději a bezdomovec

Kdysi to byla honosná a vysokou zdí opevněná vila tyčící se nad městečkem Černošice. Radovan Krejčíř tam pořádal okázalé večírky a choval pověstného žraloka. Za dobu, co je vila neobydlená, se do ní několikrát vloupali zloději a sebrali vše, co se sebrat dalo včetně nádobí. Jeden čas se tam zabydlel šestatřicetiletý bezdomovec, který si Krejčířovo království oblíbil. Začal si renovovat kuchyň a vařil si v ní z vlastních zásob. Jenže ho prozradilo rádio, skončil v rukou policie a putoval do vězení. Když se po půl roce vrátil na svobodu, jeho první kroky zamířily zpátky do Černošic a Krejčířovu adresu si na svou pěst dokonce vepsal do občanky. Netušil, že v době jeho pobytu za mřížemi byl do vily nainstalován alarm, takže se tam ani neohřál a znovu skončil v klepetech.

Neprodejná nemovitost

Krejčířova rodina by si vilu nechala ráda, jenže na ni byla uvalena exekuce kvůli podnikatelovým dluhům. Vila byla opakovaně posílána do dražby, ale žádný zájemce nenašel, přestože jeho cena přepočítáno na metry čtvereční by vyšla kupce levněji než panelákový byt v Praze. Cenu vily srážel nejspíš nejen její zanedbaný stav, ale hlavně její negativní mediální obraz.

Česko žádá o vydání Krejčíře

Krejčíř z Česka uprchl během policejní razie v jeho černošické vile v roce 2005. Uchýlil se na Seychely, po pár letech se přesunul do JAR, kde již roky sedí ve vězení. V ČR byl mezitím v nepřítomnosti také odsouzen – dostal patnáct let vězení za pokus o vytunelování státní společnosti Čepro a přípravu vraždy celníka.

Česko žádá o jeho vydání od roku 2007. Vydání Krejčíře do České republiky loni posvětily tamní soudy, čeká se tedy pouze na rozhodnutí jihoafrického ministra spravedlnosti Michaela Masutha. To se však nemusí stát, dokud v JAR s Krejčířem nedoběhnou všechny soudy.