Chystáte se na houby? Kromě košíku a nožíku, nezapomeňte na plnou peněženku!

Ilustrační foto: Lesy ČR

Houbařská sezóna zažívá jeden z vrcholů a tisíce lidí vyrazí o víkendu na houby. Většina z nich autem, i kdyby měli les za humny. Často parkují přímo na lesní cestě. A v tom je zrada. Nejen, že tím zablokují lesníkům příjezd do lesa, ale v případě potřeby i hasičům. Za takové parkování hrozí pokuta. Jaká a od koho?

Pokuta od policie 2000 korun

Řidiči, kteří na lesní cestě parkují svá vozidla, porušují zákon č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích. Podle § 27 řidič nesmí zastavit a stát před vjezdem na pozemní komunikaci z polní nebo lesní cesty nebo z místa ležícího mimo pozemní komunikaci. V takových případech může být uložena na místě bloková pokuta a to až 2 tisíce korun. Řidič smí zastavit a stát jen na silnici vpravo ve směru jízdy, co nejblíže k okraji silnice. Na jednosměrné pozemní komunikaci vpravo i vlevo.

Až 5000 korun od lesní správy

Parkování na vjezdech zakazuje i Lesní zákon. Řidič, který zablokuje lesní cestu, může od lesní správy na místě dostat blokovou pokutu až 500 korun, ovšem ve správním řízení se částka může vyšplhat až na 5000 Kč. Lesní stráž, která se musí prokázat průkazem a odznakem, může uložit buď přímo pokutu, ale také případně předvést na služebnu policie. Další úhradu po vás mohou lesníci vyžadovat, když jsou kvůli své práci nuceni auta nechat odtáhnout a mohou po řidičích vymáhat i úhradu za prostoje drahé techniky.

Spoléháte na štěstěnu?

Je dobré vědět, že vjezd do lesa je zakázán, i když není osazen značkou „zákaz vjezdu“. Přestože strážníci bývají k parkujícím houbařům vesměs tolerantní, štěstěna se může unavit a prst zákona ukáže zrovna na vás. Pravděpodobnost je větší, než vyhrát v loterii. Aby se nám návrat z hub neprodražil, parkujme raději tam, kde naše auto netvoří překážku, nevjíždějme na lesní cesty, do lesa či za závory.

Pozor na zloděje!

Odstavená vozidla u lesů, kde parkují i několik hodin, jsou lákadlem pro zloděje. V autech by nemělo zůstávat nic cenného. Navigace, kabelky a jiné cennosti na předních či zadních sedačkách. Upozorňovat, že vzhledem k vysokým teplotám byste neměli nechávat v zaparkovaných vozidlech čtyřnohé mazlíčky, je snad už opravdu zbytečné.