Nová lávka v Troji? Snad již příští rok

Vizualizace nové lávky. Zdroj: Hlavní město Praha

PRAHA – Bude krásná, nová, bytelná, moderní, a projede po ní i automobil. Někteří z nás se nové lávky na Císařský ostrov dožijí.

Lehká předpjatá betonová lávka z roku 1984 se zřítila druhého prosince 2017. Od té doby je přístup na Císařský ostrov ze strany pražské části Troja poněkud komplikovaný. Naštěstí již příští rok by mohla být otevřena lávka nová. Hlavní město Praha totiž vysoutěžila dodavatele. Za necelých sto třicet milionů vznikne nová ocelově vyztužená konstrukce, s životností sto let. Je navržena tak, aby byl snadný přístup k ocelovým lanům a bylo tak možné zjistit jejich aktuální stav. Nová lávka bude široká čtyři metry, což je o dvacet centimetrů více, než byla ta původní. Lávka je primárně určena pěším, cyklistům i lidem na kolečkových bruslích. A v případě potřeby může po lávce projet vůz Integrovaného záchranného systému.

„Praha potřebuje přesně takové kvalitní mosty. Dluh, který na mostech město má, všichni Pražané znají. Vedle nové podoby soutěží chystaných staveb, jsem proto posílil také kontrolu mostů a o rekonstrukcích se nyní rozhoduje na základě více podrobných technických průzkumů. Provádíme také zatěžovací zkoušky, díky kterým poznáme most skutečně do detailu a rekonstrukci naplánujeme rychlejší a kvalitnější,“ uvedl k problematice pražských mostů náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Vysoutěžená cena garantuje vysokou úroveň provedení stavby, i kvalitní použité materiály. Zahrnuje komplexní stavební úpravy terénu, úpravu zeleně, veřejné osvětlení i například schodiště. Snad tedy nedojde k navýšení ceny či prodloužení termínu dokončení nové stavby.