S asistenčním psem v porodnici po boku

OLOMOUC – Speciální host navštěvoval v polovině srpna šťastnou maminku Barboru Chalupovou a holčičkou Amálkou. Šlo o asistenčního psa, čtyřletého retrívra Jeffa. Nejen Jeffova návštěva, ale celý případ Barbory Chalupové budí v největší porodnici Olomouckého kraje zaslouženou pozornost.

Šestadvacetiletá prvorodička totiž od mala žije s dětskou mozkovou obrnou a navíc s těžkým zrakovým handicapem. I s takovými nelehkými případy však mají odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc bohaté zkušenosti a díky profesionalitě a lidskému přístupu jsou schopni zajistit bezproblémovou předporodní, porodní i poporodní péči o maminku a dítě. „V tomto případě se sešlo hned několik ne zcela standardních okolností, samotný porod byl ale z medicínského hlediska naprosto běžný a bezproblémový. S ohledem na přidružené diagnózy nastávající maminky porod probíhal císařským řezem, ale za použití spinální anestezie, takže paní Chalupová byla při vědomí. Tatínek byl přítomen nejen u porodu, ale se svou rodinou mohl zůstat i po něm. A v neposlední řadě jsme umožnili, aby na klinice mohl být i asistenční pes Jeff. Samozřejmostí pak bylo zajištění bezbariérového pokoje, který maminka vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebuje,“ popsal přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc Radovan Pilka.

Profesionalitu a současně přátelskou atmosféru olomoucké porodnice si Barbora Chalupová velice pochvalovala. „Všichni jsou tady na nás moc hodní. Také díky nim jsme doposud všechno dobře zvládli. Oceňuju samozřejmě taky bezbariérovost porodnice,“ řekla novopečená maminka, která pochází z Frýdku-Místku a z podhůří Beskyd do Olomouce se přestěhovala teprve před čtyřmi lety. „Pro člověka s handicapem je život ve městě, které je téměř bez bariér, nesrovnatelně jednodušší,“ uznala maminka Amálky.

Statečná maminka prolamuje tabu

Uvědomuje si přitom, že mateřství pro ni bude velmi dobrodružný a nesnadný úsek životní cesty. Zodpovědně se však na něj připravovala, jak je patrné z jejího facebookového blogu Deník Handy mámy. „Téma maminek s handicapem mi i v dnešní pokrokové době přijde dosti tabuizované a ráda bych to alespoň trochu změnila,“ vysvětlila, proč se rozhodla sdílet zážitky a zkušenosti handicapované maminky.

Podle profesora Pilky je individuální přístup a maximální snaha vyjít vstříc potřebám maminek a jejich potomků na Porodnicko-gynekologické klinice olomoucké fakultní nemocnice naprostou samozřejmostí. „Přestože jsme velká nemocnice a klinika, což má výhodu v opravdu komplexní poskytované péči, tak stejnou pozornost věnujeme i lidskému přístupu. Ještě před samotným porodem s maminkami probíráme jejich představy a snažíme se jim vyhovět, jak jen to je možné. To se samozřejmě týká také následující návazné péče. Případ paní Chalupové byl sice v jistém směru výjimečný, ale jinak pro náš přístup zcela příznačný,“ konstatuje Radovan Pilka.

Vstřícnost profesora Pilky si Barbora Chalupová nemůže vynachválit. „Jsme mu nesmírně vděční za všechno, co pro nás udělal. Kdo ví, jak by to bez jeho ochoty dopadlo. Byla jsem s ním v kontaktu od samotného počátku těhotenství a díky němu jsem byla klidná. Je to opravdu člověk na svém místě a velký odborník s lidským přístupem,“ uzavírá spokojená maminka.