Pokud se vám něco stane, možná vás zachrání first responder. Záchrana na videu

zdro: Policie JMK

BRNO – Policisté ze školního policejního střediska rozšiřují svým kolegům znalosti v oblasti první pomoci ve dvoudenním kurzu školení tzv. first responderů.

Mobilní firts responder je příslušník městské policie, státní policie nebo hasičského záchranného sboru, popřípadě horský záchranář, který na pokyn dispečera záchranné služby ve svém autě v daném místě kde působí, vyráží pomoci zachránit člověka se zástavou oběhu nebo v bezvědomí. Má na palubě automatizovaný externí defibrilátor a je proškolený a je schopen účinně tomu pacientovi pomoci. Rychlost jednání má zásadní vliv na přežití pacienta postiženého náhlou srdeční zástavou. Pokud je defibrilace provedena do tří minut udává se přežití přibližně v 73 % případů. S delším časem od poskytnutí první pomoci pak pravděpodobnost přežití výrazně klesá. Ze zákona se musí záchranná služba po nahlášení případu dostavit na místo do 15 minut. Tento čas ale v některých případech není dostačující.

Obsah policejního kurzu byl vytvořen ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou JmK a odráží požadavky členů výjezdových skupin ZZS na základní znalosti a dovednosti policejních first responderů. „Kurz je výsledkem čtyřletého intenzivního vzdělávacího procesu našich lektorů v rámci problematiky první pomoci a vznikl také na podkladě letošního cvičení s názvem Extrém 2019. Po jeho absolvování budou policisté s větším přehledem řešit všechny závažné, především život ohrožující stavy (např.: úrazové stavy po dopravních nehodách, či pádech, masívní krvácení,  srdeční selhání, překotný porod, dušnost, křeče – epilepsie, hyperventilace, popáleniny a další situace, které mnohdy musí zvládat ještě před příjezdem záchranářů.  Školení provádí instruktoři výcviku ze školního policejního střediska pod garancí ZZS JmK,“ uvedl mluvčí policistů Pavel Šváb.

Na kvalitu výuky dohlížel i Mgr. Radek Mathauser, místopředseda České resuscitační rady. Plukovník Leoš Tržil vyzdvihl spolupráci se záchrannou službou a zmínil, že kurz absolvují i policisté, kteří míří do zahraničních misí. Za prázdniny tímto unikátním kurzem prošlo 48 policistů, od ledna 2020 bude nastaveno pravidelné školení tak, aby každý policista prošel ročně školením resuscitace a základů první pomoci. MUDr. Barbora Zuchová upozornila, že policejní lektoři absolvovali školení a stáže na záchranné službě, včetně služeb ve výjezdech.