Zázrak: na svět přišla Eliška, její maminka byla už několik týdnů mozkově mrtvá

Ilustrační foto

VYSOČINA – Třebíčskému policistovi Vojtovi Votavovi se převrátil život naruby. Před časem kolegové informovali o jeho smutném osudu. Jeho manželce Evě před více než dvěma lety zjistili arteriovenózní malformaci v mozku. Zvládla porodit chlapečka Matěje a úspěšně se léčila, proto se manželé rozhodli pro druhé dítě. Jenže Eva upadla do bezvědomí a lékaři vyřkli krutou zprávu – malformace praskla, způsobila krvácení do mozku a už při převozu do nemocnice byla Eva mozkově mrtvá. V té době byla Eva v 16. týdnu těhotenství.

Miminko bylo podle prvotních vyšetření v pořádku, a proto se lékaři rozhodli pokusit o zázrak a udržet maminku na přístrojích tak dlouho, aby se mohlo miminko narodit. A zázrak se opravdu povedl. Těhotenství se lékařům podařilo udržet do 34. týdne a 15. srpna přivedli na svět zdravou holčičku Elišku. Na svět přišel malý drobeček, který ale nikdy nespatří svoji maminku, Vojtu v ten okamžik čekala ta nejtěžší životní chvíle – přivítal na svět krásnou dceru a musel se navždy rozloučit s tou nejmilovanější bytostí, manželkou Evičkou. Vojtěch si začátkem minulého týdne miminko odvezl z nemocnice domů a chopil se role táty dvou malých dětí na plný úvazek.

Sbírka Matýska, Elišku a jejich tatínka

Nezávislý odborový svaz Policie České republiky ve spolupráci s Krajským ředitelstvím kraje Vysočina vyhlásil v červnu veřejnou sbírku. „Jejím cílem bylo našemu kolegovi a kamarádovi pomoci. Na transparentní účet se scházely příspěvky od lidí napříč republikou,“ informovala krajská policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že peníze už mají Votavovi na účtu.
Jenže podpora ze strany veřejnosti neutichala ani po skončení sbírky. „Lidé posílali peníze i po jejím ukončení, proto se organizátoři sbírky rozhodli, že sbírku na jeden měsíc – tedy do 30. září 2019 – znovu otevřou,“ uvedla Dana Čírtková.

„Jen těžko dnes nalézám slova, kterými bych mohl vyjádřit své hluboké a upřímné poděkováni za obrovskou podporu a vlnu solidarity, které se mi ze všech stran dostávalo. Poděkování směřuje za všemi lékaři a zdravotníky, kteří se o Evičku a malou Elišku starali. Právě ta silná podpora mi často dodávala další životní energii, abych to dokázal všechno zvládnout. Pravidelně každý možný volný den jsem jezdil do Brna a seděl u nemocniční postele mé milované manželky a doufal v zázrak. Když jsem nemohl jet já, byl u Evičky každý den někdo z naší rodiny. Především nyní musím být silný a musím tady být pro Elišku a Matýska, kteří mě budou moc potřebovat,“ řekl Vojtěch Votava s tím, že by chtěl současně velmi poděkovat také zástupům sdělovacích prostředků za pochopení, slušnost a především za korektnost s jakou přistupovali ke zveřejňování zpráv, ve kterých popisovali jeho smutný životní příběh.

„Dovolím si vás nyní požádat, abyste mi i v dalších dnech a týdnech dopřáli klid, který teď potřebuji při plnění zcela nové role – role táty dvou malých dětí na plný úvazek. Neberte to jako moji neochotu, ale moje rodina se nyní musí naučit žít bez maminky Ke klidu, který celá moje rodina potřebuje, by přílišný zájem médií nepřispíval,“ dodal na adresu sdělovacích prostředků závěrem Vojtěch Votava.