Skanzen na Veselém Kopci zve na posvícení

CHRUDIMSKO – Ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska se v sobotu 7. září od 10 do 16 hodin koná program s příjemným názvem i obsahem Posvícení.

Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva, někde budou moci návštěvníci i ochutnávat. Například ve statku z Mokré Lhoty zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci. Ve mlýně zase perník tlačený do dřevěných forem.

K posvícení vždy patřila veselá muzika, tanec a zpěv, bude tomu tak i na Veselém Kopci. Postarají se o to folklorní soubor Formani ze Slatiňan a skupinka dudáků. Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci, nabízející především tradiční dobroty, ale také třeba vyšívané kuchařky, bylinky, formičky a další výrobky. Pro pobavení si budete moci vyzkoušet hru představující stínání kohouta, což byl obyčej provázející v minulosti posvícenské veselí.

Posvícenské speciality bude nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která pro tento den připravila speciální jídelníček.

Areál muzea v přírodě na Veselém Kopci je otevřený od 9 do 17 hodin. Samotný program bude probíhat od 10 do 16 hodin.

Foto: redakce