Milujete želví polévku?

PRAHA – Delikatesa v podobě želví polévky je vyhledávaná po celém světě. A co na to želvy?

A nejen polévka, ale i vajíčka mořských želv jsou delikatesou. Z toho důvodu jsou tito živočichové dramaticky ohroženým druhem. Vědci dokonce odhadují, že by do dvaceti let mohly vyhynout zcela. Z tisíce nakladených vajíček totiž přežije jen jedna želva do dospělosti. Přesto, že je to zakázané zákonem, plení zloději vajíček pláže, lidé si dávají v restauracích želví delikatesy. Místní obyvatelé nad ohněm za živa strhávají krunýře z želv, aby pak z nich vyráběli želvovinové suvenýry. V moři jsou pak želvy ohrožené množstvím igelitových pytlíků, které si pletou se svojí přirozenou potravou – medúzami.

Mořské želvy jsou více než 100 milionů let stará skupina plazů adaptovaná na život v oceánu. Zde plní unikátní a klíčové ekologické funkce. Například se starají o regulaci nárostů mořských hub na korálových útesech, kterými se živí. Populace všech druhů mořských želv dnes strmě klesají. Nejhorší je pak vývoj v Indickém oceánu. Dospělé želvy v oceánu téměř postrádají přirozené nepřátele. O to větší hrozbou je pro ně člověk, který sbírá želví vejce a zabíjí samice pro maso. Pro želvy je nebezpečný i rybolov. Obvykle uvíznou v sítích, a pak se nedokáží dostat na hladinu, aby se nadechly.

Mořské želvy rostou pomalu. Dospívání nastává obvykle mezi dvacátým a padesátým rokem života želvy. Projekt Chráníme mořské želvy se zabývá ochranou třech ostrovů v oblasti Berau na Borneu. Zde se nacházejí líhniště Karety obrovské, ale i Karety pravé. Kromě přímé ochrany líhnišť se projekt zaměřuje i na vzdělávání a rozvoj místních obyvatel. Projekt Chráníme mořské želvy, si vybrali v organizaci PROSAZ, která pomáhá zdravotně postiženým žít normálně. Zde šijí hračky ve tvaru želvy, ale také vyrábějí svíčky s motivem želvy, a další výrobky. Tyto a další výrobky je možné zakoupit a podpořit tak mořské želvy. A také připravují společný Koncert pro želvy, který se koná 19. září ve Střešovicích. Informace najdete rovněž na www.morskezelvy.cz a www.prosaz.cz.