Daňová kobra opět v akci. Neuvěříte, co odhalila!

JIHOČESKÝ KRAJ – Jihočeská daňová kobra si může připsat na své konto další úspěch. Odhalila totiž v minulém týdnu neskutečný podvod dvou cizinců. Ti podvedli náš stát na daních o milionové částky. Jak probíhaly razie po celé republice a co cizince za tyto podvody čeká?

Výsledkem další společné práce finanční správy, celníků a policistů jsou dva obvinění cizinci, na daních podvedli stát o minimálně 70 000 000 korun. Na základě podnětu Finanční správy České republiky proběhly v úterý a ve středu v minulém týdnu po celé České republice razie. V den realizace byly rovněž vydány a oznámeny zajišťovací příkazy 3 právnickým osobám v souhrnné výši 5 milionů korun, z čehož většina finančních prostředků byla zajištěna na bankovních účtech.

„Policisté a celníci řešili sedm domovních prohlídek a šest prohlídek jiných prostor, zajistili bezmála 3 000 000 korun v hotovosti, mobilní telefony, počítače a dokumenty dokazující trestnou činnost dvojice zadržených a následně obviněných mužů původem z bývalého sovětského svazu, vystupujících aktuálně jako občané Maďarska,“ uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner.

Obvinění muži pomocí dalších najatých předáků dodávali do reálně fungujících firem převážně zahraniční pracovní síly. „Firmy pak za tyto pracovníky platily. Obvinění muži však tyto zisky řádně nedanili, navíc vykazovali fiktivní pohledávky realizované právě přes řetězec ovládaných firem a snižovali tak velmi razantním způsobem daňový základ,“ sdělil policejní mluvčí. Kriminalisté zatím dokumentují škodu způsobenou státu ve výši bezmála 70 000 000 korun, nicméně podle zajištěných materiálů a důkazů by se mohla vyšplhat i na částku dvojnásobnou.

„Vyšetřovatel oba muže (padesátiletého šéfa a jeho čtyřiačtyřicetiletého komplice) obvinil jako spolupachatele zvlášť závažného zločinu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, kteří svým protiprávním jednáním poškodili Českou republiku,“ konstatoval Matzner. Muži mohou dostat trest odnětí svobody v délce pěti až deseti let.