Druhý český soudní znalec paliativní medicíny je z Vysočiny

Ilustrační foto

VYSOČINA, ŽĎÁRSKO – Vysočina, respektive Domácí hospic Vysočina slaví úspěch. Jeho primáře Pavla Svobodu totiž ve středu 4. září Krajský soud v Brně jmenoval soudním znalcem v oboru paliativní medicíny. Do nedávna měla Česká republika pouze jedinou soudní znalkyni v tomto oboru, a to primářku pražského hospice Cesta domů Irenu Závadovou.

MUDr. Pavel Svoboda – primář Domácího hospice Vysočina, který už bezmála 20 let poskytuje mobilní specializovanou paliativní péči v okresech Žďár nad Sázavou a Jihlava.

„Vnímám to jako krok v rozvoji oboru paliativní medicíny, každý obor má mít své znalce. Navíc bylo nutné zajistit i zastupitelnost a odstranit potenciální střet zájmů, rád jsem tuto výzvu vyslyšel. Profesně jde o odborný a prestižní statut,“ komentuje událost primář Pavel Svoboda. Jmenování předcházelo studium znaleckého minima, test a následně zkouška před komisí, chybět nesmí doporučení respektovaných kapacit oboru.
„Jsme potěšeni, že v čele zdravotníků Domácího hospice Vysočina stojí takový profesionál. Jmenování našeho primáře soudním znalcem v oboru paliativní péče zvyšuje kredit naší organizace u veřejnosti i v odborných kruzích,“ vyjádřil se ředitel hospice Petr Hladík.

„Soudní znalectví je téma prestiže, nicméně doufám, že jako znalec v paliativní medicíně budu mít práce co nejméně. Obor se u nás úžasně rozvíjí, odbornost stoupá, velmi bych si přál, aby nikdy nedošlo k události, která by vyžadovala pozornost soudu,“ dodal ke svému jmenování Pavel Svoboda.