Na co se připravit, pokud vám lékař předepíše antidepresiva, a co od nich očekávat

Ilustrační foto

S receptem na antidepresiva opouští ordinace lékaře stále více lidí. Tyto léky pomáhají nejen při léčbě depresí, ale také jiných onemocnění spjatých s funkcí mozku a psychiky. Užívání léků má však svá určitá specifika, o kterých je dobré vědět předem.

Nasazení léků

Lidé jsou mnohdy zklamáni tím, že i když antidepresiva (ADP) užívají už několik dní, necítí žádnou úlevu. Problém je v tom, že chvíli trvá, než se rozvinou jejich účinky, tj. než dojde k nastolení určité hladiny hormonu v mozku. Většinou se jedná o 2–4 týdny. První známky, že lék účinkuje, se mnohdy dostavují nenápadně, např. se v noci nevzbudíte kvůli děsivým snům šestkrát, ale „jen“ třikrát. Může se také stát, že příznaky se mohou v prvních dnech užívání dokonce i mírně zhoršit (např. pocity na zvracení, rozostřené vidění, sucho v ústech). Tehdy většina lidí lék vysadí. Obecně se však doporučuje, pokud zhoršení není příliš silné, zkusit situaci vydržet, protože tyto příznaky zpravidla během kratší doby odezní. Navíc mnohdy je těžké určit, jestli zhoršení způsobil daný lék nebo nemoc sama, např. díky tomu, že pacient se již předem bojí nežádoucích účinků nebo současně prožívá nějakou psychickou zátěž (např. nový úkol v práci).

Nicméně se může stát, že léky tzv. první volby pacientovi opravdu nesednou. Například nedochází ke zlepšení stavu (za předpokladu, že pacient dodržuje léčebný režim), vedlejší příznaky jsou příliš silné nebo dochází ke kontraindikaci s ostatními léky, které dotyčný užívá. Pak je nutno léky změnit. To je také důvod, proč při nasazení nového léku by kontroly u lékaře měly být častější.

Jak dlouho léky užívat

Obecně platí, že ADP se užívají dlouhodobě. Většinou se jako minimum uvádí půl roku, v případě vážnějších problémů nebo návratu onemocnění se může jednat i o roky. Pokud po prvním měsíci máte pocit, že je vám sice lépe, nicméně není to stále žádná sláva, nezoufejte. Plný účinek léku se může dostavit třeba až po třech měsících užívání. Navíc, pohyb vpřed zde nemusí probíhat přímočaře. Stačí, aby došlo k prudké změně počasí a vám může být pár dní ještě hůř než normálně, protože vaše tělo je nyní oslabeno a reaguje na podněty, kterých si dříve vůbec nevšímalo.

Co (ne)dělat, když je nám dobře

Může se také stát, že se opět začnete cítit jako dříve. Vrátí se  vám energie a plány. Prostě vám bude zase patřit svět. V tuto chvíli udělá mnoho lidí zásadní chybu. Zapomenou na pravidelný denní režim (pravidelná strava a spánek) a přestanou brát léky. Tehdy si koledují o návrat nemoci a to třeba i v mnohem horší formě.

Jak léky užívat

ADP je třeba užívat pravidelně. Pokud náhodou na lék zapomenete, jedno vynechání mnohdy ani nepoznáte. To však neznamená, že lék již nepotřebujete. Rozhodně tento typ léků nekombinujte s alkoholem.

Vysazování

K tomuto kroku se přistupuje, pokud příznaky dlouhodobě odezněly.  Platí zde pravidlo “Spěchej pomalu”. Vysazování léků probíhá postupně (třeba i několik týdnů), jinak hrozí zhoršení stavu.