Silvestr v Brně bez petard? Brno chce na náměstí vlastní show

BRNO – Někdo si bez bouchajících petard i nevhodně odpalovaných ohňostrojů nedovede Silvestr představit, hodně obyvatel se ale bojí nejen petard, ale i potyček, nekontrolovatelného popíjení alkoholu a rozházených lahví. Ještě při posledních silvestrovských oslavách nebylo centrum Brna bezpečným místem, ale při těch dalších jej podle plánů vedení města mohou klidně navštívit i rodiny s mladšími dětmi.

Dosavadní rizika mají zmírnit organizované oslavy konce roku na náměstí Svobody. Záměr Turistického informačního centra TIC minulý týden schválili brněnští zastupitelé, kteří na jednodenní akci přislíbili téměř milion korun. „Chceme obyvatelům i návštěvníkům Brna nabídnout možnost kultivovaně oslavit příchod nového roku v městském prostoru a zajistit jim atraktivní a bezpečnou zábavu, kterou si užijí i se svými rodinami,“ vysvětlila nový koncept Adéla Nováková z TIC. Na organizované oslavy pro zhruba pět tisíc lidí mají dohlédnout strážníci, policisté i záchranáři. Návštěvníci nebudou moci pít vlastní alkohol ani odpalovat pyrotechniku, zato si ale užijí pestrý program na pódiu. Program vyvrcholí světelnou show.

Na jaká vystoupení se lidé mohou těšit, však zatím není jasné. „Rozpočet máme schválený, teď musíme najít někoho, kdo pro Brno celou akci uspořádá. Proto nechci předjímat, jak budou oslavy nakonec vypadat,“ podotkla Nováková. Na organizaci, úklid, bezpečnost a pojištění celé akce město vydá 484 tisíc korun, na stejnou sumu vyjde vlastní show. A nejde o jedinou novinku. Stánky, které lidé znají z adventních trhů, zůstanou v centru až do 5. ledna. Brno tak proti loňsku prodlouží oblíbené trhy o více než týden. „Půjde o gastrostánky, nikoliv ty řemeslné. Chceme, aby si lidé svou vánoční dovolenou mohli plnohodnotně užít i ve středu města až do Tří králů,“ doplnila Nováková s tím, že občerstvení najdou jak na náměstí Svobody, tak i na Dominikánském.