Centrum Zábřeha se uzavře! Chystá se tradiční jarmark

ŠUMPERSKO – Pokud se chystáte o víkendu mezi lidi, neměli byste vynechat Zábřežský kulturní jarmark, který se uskuteční v sobotu 14. září kolem Kulturního domu v Zábřehu na Šumpersku. Kromě toho, že nabídne bohatý program, jarmareční zboží i farmářské produkty, se děti i dospělí dozví hodně o třídění odpadů.

Řidiči by v souvislosti s pořádáním tradiční podzimní akce měli počítat s uzavírkou prostoru mezi kulturním domem a prodejnou Denali a od časných ranních hodin 14. září k úplné uzavírce části ulic ČSA, Postřelmovská a celého náměstí Osvobození. Uzavírka a objížďky budou označeny dopravním značením. Po dobu uzavírky nebude obsluhována autobusová zastávka na nám. Osvobození, zastávka u polikliniky bude přemístěna na ulici Bezručova.

Letos bude jarmark díky podpoře Olomouckého kraje spojený také s farmářskými trhy. Akce nabídne nejen bohaté občerstvení včetně tradičního burčáku a nejrůznější jarmareční zboží, ale také mimořádně pestrý kulturní i doprovodný program.

Tomu bude vévodit EKO scéna s hrami, soutěžemi a kvízy pro malé i velké a opět i s nabídkou tašek na tříděný odpad zdarma. „Letošní novinkou na naší scéně bude akce Tašku za tašku, kdy si příchozí budou moci vyměnit bavlněnou tašku za tašku plátěnou, kterou si navíc budou moci sami vyzdobit,“ uvedl šéf EKO servisu Milan Doubravský. Na zajímavý program a atrakce pro děti se mohou těšit také návštěvníci sousední dětské scény ZŠ a DDM Krasohled i stanoviště 41. přední hlídky Royal Rangers.

Ne úplně obvyklé vyžití nejen pro děti nabídne zóna ČEZ Distribuce, která bude lákat na motorické hry či puzzle a každý dětský návštěvník si odtud odnese drobnou odměnu. „Tato zóna bude mít na jarmarku svoji premiéru, jejím smyslem je mimo jiné připomenout, že právě v Zábřehu má svoje sídlo call centrum pro celé distribuční území společnosti ČEZ, které je určeno zejména pro hlášení poruch a které funguje nepřetržitě 7 dní v týdnu, 24 hodin denně,“ připomněl Zdeněk David z pořádající Zábřežské kulturní.

Lákavou akci s názvem 15 let s Evropou připravilo pro dětské i dospělé návštěvníky také místní Městské evropské informační středisko. „Po velmi pozitivních ohlasech zaznamenaných během letošního májového jarmarku jsme do doprovodného programu i toho podzimního zařadili opět výstavu drobného hospodářského zvířectva,“ sdělil David.

Hlavní scénu vedle kulturního domu obsadí už v devět hodin ráno zábřežský dechový orchestr před nedávnem reprezentující v daleké Číně a poté domácí folková a country skupina Pracka. Po poledni se na pódiu představí nadějní hudebníci z kapely Blackbirds, kteří potěší směsicí francouzského šansonu, popu a jazzu. Odpolední blok bude patřit folklóru, nejprve v podání Zábřežské cimbálové muziky a dětského souboru Moraváček a poté skupiny Folklorica hrající nejen lidové písně, ale i to nejlepší od Čechomoru, Fleretů nebo Vlasty Redla. O poznání tvrdší muziku přinese podvečerní program s vystoupením revivalu skupiny Nirvana, který je fanoušky považována za nejvíc autentický revival Nirvany u nás i na Slovensku. Jarmareční produkce vyvrcholí po dvacáté hodině hudební a světelnou show s největšími hity britské legendy Pink Floyd. Dění na hlavní scéně doplní svým vystoupením několik mažoretkových a tanečních skupin.