Zahřejte své srdce i zrak spalující krásou v drsném koutu Vysočiny

Sluncem sežehnutá, vyprahlá až bizarní země jakoby z jiného světa. Takto na vás zapůsobí Mohelenská hadcová step na strmém břehu nad řekou Jihlávkou. Svérázný kraj ve stínu dukovanských věží vám nabízí neopakovatelné zážitky.

Hadec není had

Co způsobuje zakrslý vzrůst některých rostlin nebo co je hadec? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte na naučné stezce, která vede touto pozoruhodnou a unikátní krajinou. Procházet se stepními loukami smíte jen po vyznačených cestách, které jsou doplněny směrovými značkami a tabulemi s mapou a výkladem. A co je to tedy hadec? Jedná se o horninu tvořící podloží této lokality. Ta dokáže do sebe vstřebat teplo a pak ho dlouho využívat, vždyť teplota hadcových skal je v létě až o 20 stupňů vyšší, než okolní teplota.

Rozmanitost fauny i flory na každém kroku

Budete-li mít štěstí, spatříte vzácnou ještěrku zelenou, kudlanku nábožnou nebo dnes již ohroženého živočicha sysla obecného. O všech obyvatelích teplomilné stepi se dočtete na informačních tabulích.
Milovníci flory zde mohou obdivovat kavyl chlupatý, sleziník hadcový a další druhy květeny. Nejznámější rostlinou je kapradina podmrvka hadcová.

Turistické informace

Příjezd k přírodní rezervaci je snadný, a to přímo z Mohelna k parkovišti Mohelenské hadcové stepi. Odtud se již můžete vydat na tří nebo čtyřkilometrovou túru, podle toho, kterou trasu si zvolíte. Na obou cestách vás čeká středně náročná procházka, občas ale s velkým převýšením.

Místo

Kraj Vysočina, okres Třebíč, Mohelno

GPS parkoviště: 49.1104242N, 16.1848300E

Kontakt

Městys Mohelno
Mohelno 84, 675 75 Mohelno
tel.: +420 568 642 334
e-mail: obec.mohelno@tiscali.cz
www.mohelno-obec.cz

Kde se najíst a ubytovat?

Rekreační středisko Pod stepí
Mohelno 163, 675 75  Mohelno
tel.: +420 737 389 808
e-mail: info@happydovolena.cz
www.happydovolena.cz