Víkend ve Zlínském kraji přinese zábavu pro děti i dospělé. Tady nemůžete chybět!

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Ještě přemýšlíte, co budete dělat o víkendu? Od pátku do neděle nabídnou regiony výběr zajímavých kulturních i sportovních akcí včetně výstav a koncertů. Rozhodně byste si neměli nechat ujít velkolepé oslavy Dne Zlínského kraje, které ovládnou krajské město. Milovníci folkloru a dobrého jídla jistě ocení Slovácký festival chutí a vůní, zatímco sportovci by měli zamířit na Běh rodným krajem Emila Zátopka nebo na cyklojízdy, které města zorganizovala v rámci Evropského týdne mobility. I tentokrát bude skutečně z čeho vybírat!

 

Zlínsko

Zlín

V pátek v osm večer se přidejte k tradičnímu lampionovému průvodu, jehož magickou atmosféru si užije celá rodina. Sraz je před Památníkem Tomáše Bati a cílem bude dojít ke zlínskému zámku, do kterého budou mít přístup ti, kdo se nebojí strašidel, která se tam jistě mohou objevit.

Zlín dětem je nejen vzdělávací akce, ale hlavně zábava! Moderovaný program začne v pátek ve tři odpoledne před Salesiánským klubem mládeže. Svou účast potvrdili profesionálové z řad hasičů, policistů, strážníků MP Zlín i záchranářů. Pro milovníky adrenalinových zážitků bude přistaven simulátor závodního auta, laserová střelnice a trenažér 3G přetížení.

Největší událostí nadcházejícího víkendu v krajském městě bude bezpochyby Den Zlínského kraje, který se uskuteční v sobotu od desáté dopoledne v prostoru kolem Baťova mrakodrapu a přilehlém okolí. Návštěvníci budou moct ochutnat to nejlepší z našeho regionu, užít si příjemnou hudbu a zajímavá vystoupení. Děti se rozhodně nudit nebudou. Mohou se třeba projet na dopravním hřišti, v kočáře taženém koňmi nebo zažít práci farmáře na vlastní kůži.

Zážitkový středověký jarmark v parku před zlínským zámkem s názvem Žijeme středověkem vás zavede na pravý středověký jarmark s ukázkou práce řemeslníků a možností vyzkoušení jednotlivých řemesel. Součástí programu bude prodej dobového občerstvení, vaření v kotlíku, kvízy a tvoření pro děti, šermíři, hudebníci a tanečníci. Přijďte a nechte se přenést stovky let zpátky do minulosti!

Otrokovice

Nezapomeňte, že v pátek se budete moct po Zlíně a Otrokovicích svést MHD zdarma v rámci Evropského týdne mobility. Otrokovice si při této příležitost připravily spoustu zajímavých akcí. Zkušení i začínající hráči geocachingu by rozhodně měli dojít v pátek ve tři odpoledne na dopravní hřiště hledat kešky. Od pěti pak zamiřte s dětmi na hřiště u Sokolovny, kde je pro ně připraveno sportovní odpoledne plné pohybových a zábavných aktivit s táborákem.

V sobotu o půl druhé odpoledne odstartuje z dopravního hřiště DDM Sluníčko v Trávníkách tradiční jízda městem. Cílem sedmikilometrové jízdy je centrum Lanáček. Děti si za své úsilí budou moct užít spousty odměn.

Den bez aut s DDM Sluníčko oslavíte od tří odpoledne v parku před poliklinikou, kde na děti čeká spousta venkovních aktivit. V rámci akce proběhne i veřejné sbírka Kola pro Afriku.

Interaktivní výstava her a stavebnic Festival IQ Play je v Otrokovicích připravena až do neděle v kinosále Otrokovické Besedy. O víkendu můžete přijít mezi devátou a šestou.

Vizovice

Je to již deset let, co jste si ve Vizovickém zámku mohli prohlédnout jemné detaily replik historických šatů na panenkách barbie z dílny paní Zdeňky Mudrákové. Letos se výstava opakuje a ukáže tak široké veřejnosti vše, co stihla paní Mudráková dalšího vytvořit. Modely historických šatů na panenkách jsou přístupné v provozních hodinách pokladny.

Slavičín

Na šestnáctý ročník oblíbené Pohádkiády zve Městská knihovna a Dům dětí a mládeže Slavičín. Připraveny jsou literární a pohybové hry, soutěžní úkoly, divadlo, průvod pohádkových masek. Zahájení proběhne v pátek o půl čtvrté a končit se bude v sobotu v jedenáct. Nezapomeňte, že je potřeba se dopředu přihlásit na čísle 577 341 481, kde k účasti obdržíte přesné instrukce.

V sobotu u sokolovny dojde na oslavy sto let skautingu ve Slavičíně. Od dvou odpoledne vás čekají zábavné aktivity pro děti včetně divadelního pohádkového představení. Na závěr proběhne táborák s živou hudbou.

 

Kroměřížsko

Kroměříž

V sobotu usedněte na kola a vydejte se na tradiční cyklojízdu z Kroměříže do Kurovického lomu. Sraz je o půl deváté na Velkém náměstí. Nezapomeňte si s sebou vzít špekáčky!

Milovníci plyšových medvědů nemohou chybět v Muzeu Kroměřížska, kde se vám v Galerii v podloubí představí výstava s názvem 777 medvědů. Nebudou chybět ani unikátní dobové kousky z porcelánu a keramiky. I tento víkend můžete v muzeu na Velkém náměstí nahlédnout do úžasného světa miniaturních, avšak o to zajímavějších tvorů umožňuje nová výstava Společenský život hmyzu. Prostřednictvím textů, fotografií, exponátů, modelů termitiště a mraveniště ve skutečné velikosti, přibližuje základní témata týkající se sociálního života hmyzu. Součástí výstavy jsou rovněž doprovodné aktivity, při nichž se pobaví nejen děti všech věkových skupin, ale i dospělí.

Ve foyer kroměřížské radnice je pro vás i nadále připravena výstava unikátních antických pamětihodností z Bulharska, které kandidují na zapsání na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Výstava nese název Biskupská bazilika a římské mozaikové dědictví Filipole a potrvá až do října.

Chropyně

Náhrdelník času aneb Příroda rukou člověka měněná nabídne neopakovatelný vhled archeologů i přírodovědců na historii soužití člověka s přírodou. Na zámku Chropyně si můžete vyzkoušet vyrobit předměty inspirované archeologickými nálezy, například šperky z hlíny nebo ze dřeva.

Holešov

Festival klasické hudby MUSICA Holešov slaví již desáté výročí svého konání. Letošní ročník tak nabídne v prostorách místního zámku koncerty s mimořádnými hosty. V termínu od 19. do 22. září se zde představí jeden z nejlepších evropských orchestrů, herec Jiří Lábus s klavíristou Emilem Viklickým, i dirigent Tomáš Netopil s brněnskou filharmonií.

 

Uherskohradišťsko

Uherské Hradiště

Slovácký festival chutí a vůní je nezapomenutelná událost, která se v sobotu od deseti dopoledne odehraje na Rochusu v Hradišti. Letošní ročník bude zaměřen na brambory a zelí. Možná Vás překvapí, co všechno se dá z těchto tradičních surovin vykouzlit. Třeba lahodné jednohubky, snoubené s vhodně vybraným vínem. Nebudou chybět ani další slané a sladké dobrůtky, místní pivo i pálenky. Můžete se těšit na folklorně laděný doprovodný program, soutěže o ceny a hlavně pohodovou atmosféru.

Evropský den bez aut si můžete užít ve slovácké metropoli v pátek na Masarykově náměstí. Svou práci vám představí hasiči i městská policie, děti si vydovádí na výtvarných stanovištích a odvážní si budou moct vyzkoušet jízdu v opileckých brýlích.

Uherský Brod

V pátek se v Uherském Brodě můžete zúčastnit zajímavé happeningové akce 100+1 nových dárců do ČNDR. Událost začne v devět dopoledne na Masarykově náměstí a kromě poučení o darování kostní dřeně a příběhů samotných dárců na vás čeká bohatý program. Milovníci české hudební scény si nesmí nechat ujít vystoupení oblíbené skupiny Lake Malawi, které začne ve čtyři odpoledne. Děti si jistě užijí představení šermířů z Brodu nebo ukázky sebeobrany.

V Uherském Hradišti zamiřte do Slováckého muzea ve Smetanových sadech, kde si ještě naposledy můžete prohlédnout výstavu Umění pravěku.Pravěk umění. Poodhalte roušku tajemství nejstarších estetických a uměleckých projevů v našich končinách!

 

Vsetínsko

Rožnov pod Radhoštěm

Nadšení běžci nasadí v sobotu tretry a vydají se do Kopřivnice, kde proběhne 17. ročník memoriálu olympijského vítěze pod názvem Běh rodným krajem Emila Zátopka. Odtud se poběží přes dvaadvacet kilometrů do rožnovského Valašského muzea v přírodě, kde je také místo posledního odpočinku slavného sportovce. Na programu je Běh dětí Kopřivnicí i Lidový běh pro širokou veřejnost.

Pokud už budete v Rožnově pod Radhoštěm, zavítejte na místní vlakové nádraží, kde bude až do neděle stát unikátní legionářský vlak, a to od devíti do sedmi. Legiovlak se skládá ze čtrnácti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon. Těmito vlaky se desetitisíce československých legionářů přepravily v letech 1918–1920 napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále. Ve všech vozech bude na návštěvníky čekat věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii čs. legií.

Vsetín

Spolek Vsetínské fórum připravuje na sobotu 21. září v rámci celostátní akce Ukliďme Česko Sobotní úklid Vsetína. Pokud chcete udělat něco dobrého pro své okolí, přidejte se s celou rodinou k podobně smýšlejícím lidem, kteří se sejdou v sobotu v devět hodin na ulici 4. května před budovou státního archivu. Vezměte si řádnou obuv a pořádné oblečení!

Zámek Vsetín zve hned na několik zajímavých akcí. Pod názvem Konopí se skrývá výstava zaměřená na využití a zpracování této plodiny v minulosti a současnosti. Dozvíte se, že konopí nás může šatit, živit, léčit od všelijakých neduhů, může nám poskytnout střechu nad hlavou, účinnou izolaci a mnohé další. Pokud se chcete ponořit hlouběji do historie, vydejte se Na skok do pravěku. Jestli vás zajímá, jak žili lidé na Valašsku a Kelečsku před třiceti tisíci lety, nenechte si tuto výstavu ujít. V sobotu si na své přijdou hokejoví fanoušci. Začíná totiž unikátní výstava pod názvem 80 let vsetínského hokeje, která představí historii i současnost oblíbeného klubu.

Valašské Meziříčí

Zámek a park v Lešné se otevře milovníkům Myslivosti. Návštěvníci se seznámí s dnes již téměř zapomenutými způsoby honů a lovu zvěře, zajímavostmi z oblasti pytláctví, sokolnictvím i zvěří dnešní krajiny. K vidění jsou i naprosto raritní trofeje srnců.