Pardubice chystají preventivní akci pro mladé řidiče

PARDUBICE – V loňském roce došlo na našich silnicích k téměř 105 tisícům nehod, přičemž za velkou část z nich mohou takzvaní mladí řidiči s nedostatečnými zkušenosti v silničním provozu. Proto se Pardubice ve spolupráci s dalšími subjekty rozhodly v říjnu uspořádat dvoudenní akci s názvem Dny dopravní bezpečnosti mladých řidičů v Pardubicích, jejímž cílem je ukázat nejen mladým motoristům, jaká rizika je na silnicích mohou potkat a jak na ně případně reagovat.

Ze statistik vyplývá, že ve většině případů mohou za ty nejzávažnější nehody na silnicích právě čerství držitelé řidičských průkazů, kteří zároveň patří mezi nejrychleji vybodované motoristy. „K řízení automobilu není nutná pouze teorie, ale zejména praxe a zkušenosti s různými situacemi, se kterými se motorista může na silnicích setkat. Proto jsme pro návštěvníky připravili takové aktivity, díky nimž si mohou vyzkoušet například couvání v zúženém prostoru, slalom mezi kužely, zvládnutí smyku či měření brzdných drah. Je potřeba, aby si nejen mladí řidiči, ale třeba i ti, kteří mají autoškolu dávno za sebou, vyzkoušeli, jak v různých situacích reagovat a předejít komplikacím a vážným nehodám,“ popisuje za pořadatele cíl této preventivně bezpečnostní akce radní Jiří Chmelík.

První část programu odstartuje ve středu 9. října na Stavařově v areálu Univerzity Pardubice. Pro zájemce zde budou připraveny zkušební vozy, ve kterých si pod dohledem zkušených lektorů otestují svou zručnost na čas a přesnost například při slalomech či couvání v zúženém prostoru nebo si zde budou moci vyzkoušet svůj postřeh při jízdě s opileckými a opiátovými brýlemi. Jeden z partnerů akce navíc připravil pro zájemce stanoviště, ve kterém si budou moci nechat změřit zrak odbornými optometristy.

Čtvrteční program bude pro změnu přesunut na území vojenského letiště ve Starém Máteřově, kde se organizátoři zaměří na praktická cvičení a ukázky z praxe. „V rámci druhého dne si zájemci mohou vyzkoušet chování vozu při simulaci smyku zadní nápravy, zvládnutí průjezdu zatáčkou, slalom nebo techniku „krizové brzdy“, tedy zvládnutí brzdy a reálné brzdné dráhy na reálném povrchu či nárůst brzdné dráhy v souvislosti s rychlostí,“ doplňuje Chmelík. Do Dnů dopravní bezpečnosti se zapojí také Integrované složky záchranného systému, které veřejnosti předvedou komentovanou simulaci dopravní nehody a ukázky vyprošťovací techniky HZS včetně poskytnutí první pomoci při nehodě.

Akci Dny dopravní bezpečnosti mladých řidičů v Pardubicích pořádá odbor sociálních věcí Magistrátu města Pardubic ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, Autoklubem ČR, Městskou policií Pardubice, Policií ČR, Vojenskou policií, společnostmi Auto Dryml Pardubice a Driving cz, organizací BESIP, Hasičským záchranným sborem Pardubického kraje a Záchrannou zdravotnickou službou Pardubického kraje. Program zahrnující praktické jízdy mohou zájemci absolvovat nejen v zapůjčených vozech, které zde budou k dispozici, ale i ve svých vlastních automobilech vybavených ABS.

PROGRAM:

Středa 9. 10.: prostory Univerzity Pardubice 10:00 – 16:00 hod.

 • Prezentace spolupracujících organizací formou stánků, rozdávání preventivních materiálů (reflexní prvky, rady pro řidiče atd.)
 • Představení civilního speciálu dopravní policie a zastavovacích pásů Policie ČR
 • Možnost měření hladiny alkoholu v dechu (Dräger), možnost vyzkoušení si opileckých a opiátových brýlí
 • Ukázka „Buginy“
 • Možnost vyzkoušet si jízdu zručnosti (slalom, parkování, couvání ve zúženém prostoru) a řízení vozidel s pravostranným a levostranným řízením
 • Diskuse a praktické ukázky aktivní a pasivní bezpečnosti na silnici – nastavení sedačky, nastavení opěrek hlavy, poutání, zvládání krizových situací na silnici – reakce řidiče
 • Možnost prohlídky sanitního vozidla
 • Ukázka a nácvik poskytnutí první pomoci a kardiopulmonální resuscitace
 • Měření zraku pod vedením optometristů z projektu „Vidíš skvěle“

 

Čtvrtek 10. 10.: prostory vojenského letiště ve Starém Máteřově 14:00 – 18:00 hod.

 • Prezentace spolupracujících organizací formou stánků, rozdávání preventivních materiálů (reflexní prvky, rady pro řidiče atd.)
 • Ukázka civilního speciálu
 • Praktické ukázky měření rychlosti a brzdných drah
 • Možnost měření hladiny alkoholu v dechu (Dräger)
 • Ukázka zastavovacích pásů, možnost vyzkoušení si opileckých a opiátových brýlí
 • Ukázka výstroje pořádkové jednotky
 • Možnost prohlídky sanitního vozidla, praktické ukázky poskytnutí první pomoci, ukázka kardiopulmonální resuscitace
 • Simulovaná dopravní nehoda ve spolupráci s HZS PK v časech 15:30 a 17:00
 • Stanoviště „easy drift“ – simulace smyku prostřednictvím speciálních návleků na zadní nápravu vozu – účastníci si pod vedením lektora zkusí samostatně slalom a průjezd zatáčkou
 • Stanoviště „krizová brzda“ – účastníci si mohou i s vlastními vozy (pouze vozy s ABS) vyzkoušet techniku krizové brzdy a reálné brzdné dráhy na reálném povrchu