Sudety kulturní se přesunují z hor do města. Festival startuje zítra

Festival V Centru/Im Zentrum se letos poprvé koná v Jeseníku. Centrem dění se stane objekt bývalé knihovny. Foto: archiv města Jeseník

JESENÍK – Jaroslav Rudiš, Kateřina Tučková nebo Kafka Band se představí na čtvrtém ročníku česko-německého festivalu V centru/Im Zentrum, který připravuje parta srdcařů z Jeseníků a Rychlebských hor. Přehlídka kultury startuje 20. září v Jeseníku.

Jeseník se stane dějištěm festivalu, který nahlíží na Sudety nově z pohledu kultury, poprvé. „Důvodů, proč se festival přesunul do města, je více. Každý rok jsme se posouvali v oblasti Jeseníků nebo Rychlebských hor na místo oplývající geniem loci. Letos nás pozvalo město Jeseník a zároveň se uvolnila budova bývalé knihovny,“ uvedla jedna z pořadatelek festivalu Zdeňka Morávková s tím, že bývalá knihovna se stane středobodem festivalu v pátek od 17 hodin.

Umělci ji oživí netradičními výstavami, workshopy a setkáními. Například v sochařské laboratoři Andrey Demek se budou z nejrůznějších materiálů tvořit objekty a instalace tematizující architekturu Jeseníků a jejich archetypy. Kromě toho si lidé prohlédnou výstavy fotografií, zhlédnou krátký film nebo kuriózní divadlo. Skupina REZ oživí také blízký park.

Festival se ale uskuteční i na dalších místech v Jeseníku, například v pátek také na prknech Divadla Petra Bezruče. Česko-německý nabroušený Kabaret z Prahy představí To téma plné něžných i divokých jazykových přestřelek v podání umělců žijících hned ve čtyřech zemích (Česko, Německo, Rakousko a Švýcarsko).

Autorská čtení budou probíhat v nové městské knihovně, a to v sobotu od 14.00 do 18.00. Návštěvníky určitě osloví jména jako Jaroslav Rudiš či Kateřina Tučková. V sobotu festival vyvrcholí koncertem kapely Kafka Band, která zahraje od 20 hodin v Kongresovém sále Priessnitzových léčebných lázní.

A nakonec v neděli mohou návštěvníci zavítat nejen do bývalé knihovny, ale také na netradiční Procházku městem s architektkou Sarou Wahaishi (v 10 hodin), která za doprovodu hudebníků, umělců a místních aktivistů představí „zapomenuté“ zelené plochy Jeseníku a jejich dřívější i budoucí význam.