Podvodnice vylákala z muže z Kroměříže přes sto čtyřicet tisíc korun

Ilustrační foto

KROMĚŘÍŽ – Promyšlený podvod začal kontaktem na sociální síti. Žena, která tvrdila, že je z Ruska, oslovila osmačtyřicetiletého muže z Kroměříže s tím, že by se s ním chtěla seznámit. Po několika měsících dopisování ale virtuální přítelkyně začala po muži žádat peníze. Než mu došlo, že ho žena tahá za nos, byl o sto čtyřicet jedna tisíc chudší. „Včera muž skutek oznámil policistům z Obvodního oddělení v Kroměříži. Případ jsme kvalifikovali jako trestný čin podvod, kterým se již zabývají kriminalisté,“ sdělila policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

Vzájemná komunikace začala v polovině dubna. Po dvou měsících podvodnice navrhla, že by se s mužem chtěla seznámit blíž a ráda by ho navštívila. Neměla ovšem peníze na cestu, pas ani vízum, požádala ho proto o patnáct tisíc korun, které jí Kroměřížan neváhal poslat.

O pět dní později se ozvala znovu, tentokrát z moskevského letiště. „Tvrdila, že ji celníci nechtějí pustit, protože nedisponuje částkou sto osmnáct tisíc korun, která je nutná pro pobyt v ČR. Muž jí nejprve poslal pět tisíc, a protože mu celá situace začala být podezřelá, požádal ji o kopii pasu a víza,“ popsala Kyšnerová. Ty mu obratem poskytla, a tak jí na uvedený bankovní účet odeslal sto dvacet jedna tisíc korun. Tři tisíce navíc totiž žádala banka jako poplatek.

Podvodnice se svého zdroje peněz vzdát nehodlala. Po několika dnech tak žádala další, tentokrát za propadlou letenku. To už ale muži došla trpělivost a další finance jí odmítl poslat. Naopak chtěl své peníze vrátit zpět.

Žena tak naoko ustoupila a souhlasila s vrácením peněz, pro převod ale po muži vyžadovala kopii pasu, potvrzení o zaměstnání a výpis z rejstříku trestů. Naivní muž se opět nechal zviklat a vše poslal. Jenže se objevil další problém. Bance se totiž zaslané doklady nezdály v pořádku, a proto bude nějakou chvíli trvat. To už muži bylo jasné, že byl podveden. Když jí napsal, že jí to nevěří, přestala s ním komunikovat.

Zveřejněním případu chce policie varovat veřejnost před podobnými podvodníky a při seznamování na sociálních sítích vyzývá k obezřetnosti. „Dále doporučujeme, aby lidé v žádném případě nikomu cizímu neposílali peníze nebo osobní doklady. Pokud totiž člověka na internetu, se kterým komunikujeme, neznáme osobně, nikdy nemůžeme vědět, o koho se ve skutečnosti jedná,“ dodala Kyšnerová.