V ulicích se objeví nové koše na psí exkrementy. Víme, kde!

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

PŘEROV – Speciální koše na psí exkrementy budou poprvé instalovány v Přerově. Zkušebně se nádoby objeví v pěti lokalitách – a pokud se osvědčí, dostanou se postupně i do dalších ulic. Koše jsou vyrobené z odolného tvrzeného plastu, mají objem 35 litrů a jejich součástí je i speciální dávkovač na sáčky.

Tento týden se už začaly chystat betonové základy na nádoby, samotná instalace bude hotová do konce září. Nákup pěti košů včetně přípravy místa a montáže vyjde město na 70 tisíc korun. Koše šedé barvy se objeví vždy po jednom kusu v ulicích Interbrigadistů, bří Hovůrkových, Žižkova, Šířava a jeden bude i u Bečvy – kousek od městského rybníku. „Zatím je to první vlaštovka, uvidíme, jak se nám osvědčí. V minulosti jsme k běžným košům přidali držáky na sáčky na psí exkrementy – ale to se nám nevrátilo v dobrém, protože lidé sáčky během chvilky rozebrali, takže se naše snaha minula účinkem,“ vzpomněl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Nové koše jsou dodávány se speciálním dávkovačem sáčků, takže by už nemělo docházet k jednoduchému vybrání celého balení najednou. Výrobce u svého produktu uvádí i několik dalších výhod, například to, že vhazovací otvor zabraňuje kontaktu s obsahem koše – a spojení této speciální šachty a bočních madel dvířek umožňuje naprosto hygienický provoz.

Nádoby na psí exkrementy jsou častým tématem přerovských „pejskařů“, kteří se obraceli na zástupce města s žádostí, zda by se tyto koše se sáčky nemohly stát součástí mobiliáře. Mnozí argumentovali i tím, že by možnost vhazovat exkrementy na určená místa mohla motivovat majitele k tomu, aby se snažili po svém psovi uklízet. „V Přerově a jeho místních částech je aktuálně přihlášeno v evidenci 3 673 psů,“ konstatovala Stanislava Bartoníková z přerovského magistrátu – ale dlužno podotknout, že statistiky Technických služeb města Přerova nepřinášejí příliš lichotivé informace o jejich majitelích. Každoročně se totiž zvedá počet kilogramů psích exkrementů, které zůstávají na trávnících a chodnících – aktuálně je to 9 tun ročně.

Koše jednou týdně vyvezou pracovníci technických služeb, kteří se budou rovněž starat o doplňování zásobníku plastových sáčků – a monitorovat budou i to, jestli se novinka podepíše na menším množství psích exkrementů v ulicích Přerova.