Celníci na Jablonecku zastavili kamion s plastovým odpadem z Anglie

JABLONECKO – Liberečtí celníci odhalili podezřelou přepravu plastových odpadů. Informovala o tom nyní Celní správa.

Při kontrolní činnosti na silnici č. I/65 si hlídka libereckých celníků minulé úterý vytipovala ke kontrole nákladní vozidlo, které jelo směrem od Jablonce nad Nisou. Po zastavení vozidla řidič celníkům uvedl, že jede ze Smržovky a veze náklad plastového odpadu. To potvrdila kontrola nákladového prostoru, při které celníci zjistili, že se jedná o směsný odpad, přesněji o různé plastové obaly. K přepravovanému nákladu předložil řidič dodací list, ovšem vozidlo nebylo vybaveno povinným označením „A“, které značí přepravu odpadů.

V průběhu kontroly vozidla si celníci navíc všimli v kabině řidiče mezinárodního přepravního dokladu, ve kterém bylo uvedeno, že náklad odpadů byl naložen v Anglii, s místem dodání v České republice, konkrétně byla v dokladu uvedena Smržovka. Řidič auta celníkům sdělil, že tento odpad skutečně naložil v Anglii, jak je uvedeno v dokladech, a jel s ním na Smržovku, kde pouze dostal nový dodací list a pokračuje do Srní u České Lípy, jak je rovněž uvedeno v dokladech.

„Na základě těchto zjištění celníci pojali podezření, že celá doprava může být nezákonná, a informovali Českou inspekci životního prostředí v Liberci, která poté dorazila na místo kontroly a případ si po prošetření na místě převzala,“ uvedl tiskový mluvčí libereckého celního úřadu Martin Stočes.

Následně společně s Českou inspekcí životního prostředí celníci zkontrolovali provozovnu ve Smržovce. Tam zjistili, že jen od začátku týdne zde bylo složeno již 8 kamionů s plastovým odpadem a provozovatel při kontrole nebyl schopen předložit žádné povolení k uskladnění plastového odpadu či k jeho zpracování.

Foto: Celní správa Libereckého kraje