Budoucí kováři a sedláři mají novou tělocvičnu

JESENICKO – Popraskaná okna, jimiž dovnitř táhlo – to byla jen jedna z mnoha vad, které vypovídaly o havarijním stavu jedné z nejstarších škol v kraji. Tělocvična v areálu odloučeného pracoviště jesenické střední školy gastronomie a farmářství v Nových Heřmanicích léta nevyhovovala svému účelu.

„Do budovy tělocvičny se roky neinvestovalo. Okna z luxfer byla popraskaná a děravá. Naši studenti tak bez nadsázky cvičili na zdravém vzduchu, i když byli zrovna uvnitř,“ řekla ředitelka Střední školy gastronomie a farmářství Silvie Pernicová.

Tělocvična, která je kvůli svému umístění až téměř u hranic s Polskem nejseverněji položeným středoškolským sportovištěm v Olomouckém kraji, teď prošla první částí rekonstrukce. „Tělocvična má nová okna, střechu, strop i podlahy. Byla také zateplena. Díky opravě tak na Jesenicku vzniklo další kvalitní sportoviště s nadstandardním vybavením v podobě posilovny,“ uvedl Ladislav Hynek, náměstek hejtmana pro oblast školství.

Rekonstrukce objektu přišla na zhruba jednadvacet milionů korun. „Asi sedmnáct milionů zaplatil ze svého rozpočtu Olomoucký kraj. Zbývající čtyři miliony korun pokryla dotace z ministerstva životního prostředí,“ vysvětlil první náměstek hejtmana Jiří Zemánek. V budoucnu se počítá i s druhou etapou rekonstrukce tělocvičny, během níž projdou opravou šatny a sociální zařízení.

V areálu v Nových Heřmanicích působí celkem pět víceoborových tříd, které mají řemeslné a zemědělské zaměření. Učí se tu například umělečtí kováři nebo sedláři. Nechybí ani vlastní chov koní.