Vzácný přírůstek ve zlínské zoo! Gauři indičtí už si zvykají na nový domov

Foto: Gauři indičtí. Zdroj: Zoo Zlín

ZLÍN – Zlínská zoo slaví mimořádný mezinárodní úspěch. Poprvé po šedesáti letech se do Evropy podařilo dovézt vzácné gaury indické, nejmohutnější tury na světě, a to přímo z jejich domoviny. V evropských zoo chová celkem čtyřiatřicet gaurů pouze devět zahrad a čtyři mladí jedinci, kteří v sobotu přicestovali z indické Zoo Mysore do Zlína, jsou tak pro celý chov naprosto klíčoví.

Transport dvou ročních samců a dvou stejně starých samic z jižní Indie trval přes čtyřicet hodin. Na cestě je doprovázel ředitel zoo Roman Horský a veterinář Dominik Gregořík. „Jsem na tým chovatelů a zoologů z obou zahrad pyšný, jak se vše podařilo skvěle zajistit,“ pochvaloval si Horský. „Původně jsme uvažovali, že pro každé zvíře připravíme vlastní bednu, nakonec jsme však zvolili box pro dvě zvířata. A jak se ukázalo, bylo to správné rozhodnutí. Gauři jsou stádová zvířata, společný přesun byl pro ně daleko příjemnější a vše zvládli bez problémů.“

Rozloučení proběhlo ve slavnostním duchu

Bedny se vzácným obsahem se připravily k přesunu na letiště v Bengalúru ve čtvrtek 19. září ve dvanáct hodin našeho času. Před odjezdem proběhl ještě náboženský obřad rozloučení. „Bylo to velmi krásné a dojemné, opravdu silný zážitek. Kamion, který převážel gaury, ozdobili květinami, pod kola dali plody citrusů, nechyběly ani tradiční „bindi“, červené tečky. Na závěr kněz obešel celé auto s miskou s hořícím ohněm. Obřad má zajistit gaurům šťastný život v budoucnosti a byl také požehnáním na dlouhou cestu,“ popsal Roman Horský.

Gauři zvládali přesun velmi statečně. „Po příjezdu na letiště v Bengalúru jsme sami zjistili, že jsou skutečně v pohodě. Spořádali všechno seno, které jsme jim na několikahodinovou cestu připravili. Znovu jsme je proto nakrmili a napojili a poté již zamířili do stejného letadla. Gauři do nákladního prostoru, my na palubu o několik metrů výše,“ s úsměvem doplnil ředitel zoo.

Ukázkově proběhla i páteční překládka v Dubaji. „Zvířata dostala jen vodu, zajistili jsme pro ně takzvaný překlad z letadla do letadla. V Dubaji bylo padesát stupňů, chtěli jsme proto vše zvládnout co nejrychleji,“ doplnil veterinář Dominik Gregořík.

Gauři si zvykají na nový domov

Po nezbytné veterinární kontrole a proclení na pražském letišti se gauři krátce před půlnocí vydali do Zlína. „Se zajištěním speciálního vozu pro převoz velkých zvířat nám pomohli kolegové ze Safari Parku Dvůr Králové. Každá bedna totiž vážila jednu tunu,“ dodal Roman Horský.

V sobotu ve čtyři hodiny ráno poprvé vkročila čtveřice mladých turů do nové ubikace. „Neskutečně se nám ulevilo. I když uděláme pro pohodlí a bezpečnost zvířat při transportu maximum, může se stát cokoliv. Teprve když vidíte, že se zvířata pohybují, jsou aktivní, začnou přijímat potravu, napijí se, můžete si oddechnout,“ popsal první dojmy po příjezdu do zoo ředitel Roman Horský. Gauři nyní absolvují v chovatelském zázemí povinnou měsíční karanténu. V prostorném výběhu v asijské oblasti se představí na začátku hlavní sezóny 2020.

Populaci snižuje nelegální chov i ničení životního prostředí

Gauři indičtí jsou obrovská zvířata. U samců překračuje kohoutková výška dva metry, samice jsou asi o třicet centimetrů menší. Hmotnost se pohybuje mezi sedmi sty a tisíci kilogramy a jejich rohy mohou být přes metr dlouhé. Jejich původním domovem jsou zalesněná pohoří jižní a jihovýchodní Asie. Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje něco málo přes dvacet tisíc jedinců. Patří mezi ohrožená zvířata a jejich početní stavy neustále klesají především kvůli ničení životního prostředí a nelegálnímu chovu.