Kníže Václav a jeho družina ovládnou Napajedla. Nepropásněte velkolepé Svatováclavské slavnosti!

Zdroj: fotoarchiv Klubu kultury Napajedla

NAPAJEDLA – Dva rytířské turnaje na koních, ohňová show, dobová hudba a kostýmované průvody, žongléři, artisté, řemeslníci nebo dobový dřevěný kolotoč. Tím vším vás v sobotu oslní pořadatelé Svatováclavských slavností, které se do Napajedel vrací již podvacáté. Nejoblíbenější událost roku, která láká návštěvníky z celé republiky, se odehraje pod bedlivým dohledem samotného knížete Václava a jeho družiny. Program vás doslova a do písmene vtáhne do víru dění. Vyzkoušejte si středověké řemeslné činnosti, bourání hradby katapultem, souboj s mečem, slalom s trakařem, koulovou bitvu, chůzi po laně nebo se vydejte spolu s muzikanty do podhradí, na rynek či do krčmy.

Tématem jubilejního ročníku je Studna vzpomínek. Během historického programu tak můžete spolu s Divadelním souborem Zdeňka Štěpánka zavzpomínat na program, zážitky, některé scénky či ústřední písně uplynulých ročníků. Členové divadelního souboru vás také provedou celým dnem. Jako účinkující se představí například RKČ – Rytíři Koruny České, Zlínská šermířská společnost, Porta Temporis, Vere Gratia, Adorea, Novus Origo, Dobová hudba Devětsil, DDM Matýsek a SAM Napajedla a další.

Přehled všech důležitých místa Svatováclavských slavností naleznete v mapovém průvodci, kterého připravil Martin Gabryš ve spolupráci s Klubem kultury Napajedla. Akce se uskuteční za každého počasí.

 

HLAVNÍ PROGRAM

12.50 / Uvítání knížete Václava
kostelní schody

13.00 / Mše svatá
kostel sv. Bartoloměje

Mše za farníky, návštěvníky, organizátory a na poděkování za uplynulých dvacet ročníků Svatováclavských slavností v Napajedlích

Zdroj: fotoarchiv Klubu kultury Napajedla

12.30 – 12.50 a 14.00 – 17.00 / Dobová hudba Devětsil
kostelní schody / v případě deště farní dvůr

Muzikanti vás zavedou nejen do hradů a zámků, ale také do podhradí, na rynek či do krčmy, kde se bavil lid.

14.00 – 18.50 / I. část historického programu
nádvoří Nového Kláštera
V úvodu historického programu bude připravena scéna sídla knížete Václava, středověký rytířský tábor a také tribuny pro návštěvníky, kteří mají možnost vidět, jak se žilo ve středověku. Užijete si představení Divadelního souboru Zdeňka Štěpánka na téma ročníku Studna vzpomínek, první velký jízdní turnaj na koních, šermířské a rytířské souboje, pásmo historických a scénických tanců a další vystoupení. V pozadí scény proběhne zábavný interaktivní program pro děti. Bohatý odpolední program pokračuje až do večerních hodin, kdy se všechny skupiny na nádvoří Nového Kláštera shromáždí a vytvoří velký kostýmovaný průvod s pochodněmi.

14.30 – 15.30 / Procházka knížecí družiny městem
centrum města
Jedinečná příležitost setkat se s knížetem Václavem a jeho družinou.

19.00 – 19.30 / Velký kostýmovaný průvod městem
centrum města
To nejlepší začne po setmění, kdy se ozvou údery bubnů a do ulic města vyjde pochodňový průvod v čele s knížetem Václavem na koni a jeho družinou. Nebudou chybět rytíři ve zbroji, urozené dámy a pánové na koních, žongléři, chůdař a plivač ohně, středověké tanečnice, komedianti a další.

Zdroj: fotoarchiv Klubu kultury Napajedla

19.30 / Zdravice lidu a městu
kostelní schody
Zakončení velkého kostýmovaného průvodu zdravicí starostky města Ireny Brabcové, knížete Václava a faráře Ryszarda Turko. Těšit se můžete i na ukázku dobových tanců.

20.00 – 22.00 / II. část historického programu
nádvoří Nového Kláštera
Vyvrcholením celodenní akce je velký jízdní turnaj, nejžádanější zábava středověku, zpracovaná podle dobových pramenů, dramatické rytířské a šermířské souboje, představení Divadelního souboru Zdeňka Štěpánka na téma ročníku a pásmo dobových tanců z období renesance a gotiky. Zakončením večera a celých slavností je velká ohňová show.

DOPROVODNÝ PROGRAM

8.00 – 17.00 / Farmářský a řemeslný trh
Masarykovo náměstí

9.00 – 18.00 / Řemeslné dílny a dobový kolotoč
radniční nádvoří
Tradiční práce kováře, tkadleny a písaře s možností si všechny činnosti vyzkoušet. Nejmenší děti jistě rády využijí možnosti jízdy na dřevěném kolotoči (zpoplatněno).

Zdroj: fotoarchiv Klubu kultury Napajedla

 

10.00 – 14.00 / Život ve středověku
park Na Kapli
Program pro děti se středověkou tématikou. Vyzkoušíte si bourání hradby katapultem, souboj s mečem, slalom s trakařem, koulovou bitvu, chůzi po laně a další činnosti, které se pojí s dobou středověku.

10.20 – 14.20 / Okružní plavby lodí po řece Moravě (zpoplatněno)
Přístaviště Emila Spiro

Jízdní řád:
10.20 – 10.50 hod
11.00 – 11.30 hod
11.40 – 12.10 hod
12.10 – 13.00 hod PŘESTÁVKA
13.00 – 13.30 hod
13.40 – 14.10 hod
14.20 – 14.50 hod

11.00 / Výstava Objevujte krásu regionu!
radniční nádvoří
Výstava Centrály cestovního ruchu Východní Moravy o.p.s. a Trenčín region, která je od srpna k vidění v prostoru Klášterní kaple v Napajedlích, bude v den Svatováclavských slavností přesunuta na radniční nádvoří a představena širší veřejnosti za doprovodu napajedelského folklórního souboru Radovan s Cimbálovou muzikou Sudovjan.

11.00 – 18.00 / Cimbálová muzika Sudovjan
radniční nádvoří

Zdroj: fotoarchiv Klubu kultury Napajedla

Otevření památek s kostýmovanými průvodci:
9.00 – 17.00 / Muzeum (zpoplatněno)
12.00 – 17.00 / Kostel
13.00 – 17.00 / Radniční věž
10.00 – 18.00 / Zámek (zpoplatněno) :

10.00 – 22.00 / zámecká kavárna
10.00 – 20.00 / houpačky a kolotoče (zpoplatněno)
12.00 – 16.00 / projížďka kočárem s koňským spřežením (zpoplatněno)
15.00 – 22.00 / degustace vína s cimbálovou muzikou (zpoplatněno)