Rodiny cizinců a Čechů propojí své pohledy na život

Zapojte se do projektu Rodina Odvedle a ochutnejte národní kuchyně.

HAVLÍČKŮV BROD – České rodiny a rodiny cizinců se v sobotu 28. září v 19.00 hodin setkají v Klubu OKO v Havlíčkově Brodě. Zúčastněte se zajímavého projektu Rodina Odvedle, který pořádá nevládní organizace Slovo 21, i vy a ochutnejte kuchyni vašich sousedů.

Program společného setkání českých rodin a rodin cizinců z Brodu oživí nejen ochutnávka národních pokrmů, ale také vystoupení kapely Třetí sloka, tanec Vietnamského spolku na Jihlavsku nebo zpěv Sukhbaatar Otgonbayar a Chuluunbaatar Altanzul.

Cílem projektu Rodina Odvedle je propojit u společného stolu rodiny Čechů s rodinami cizinců ze zemí mimo Evropskou unii, a pomoci tak bourat bariéry mezi sousedy rozdílných národností. Společný oběd se uskuteční 24. listopadu po celé ČR po šestnácté. Přihlásit se mohou Češi i rodiny cizinců do konce října.

Jedna z rodin připraví oběd pro druhou dosud neznámou rodinu a pohostí ji ve své domácnosti. „Od roku 2004, kdy jsme s projektem začínali, se nám podařilo zapojit více než 800 rodin z desítek různých zemí s jejich českými sousedy. Celkem se zúčastnilo přibližně 4400 lidí a vzniklo mnoho dlouhodobých přátelství,“ vysvětluje vedoucí projektu Ljiljana Batovanja.
Účastníci nevšedních obědů mají možnost ochutnat tradiční speciality, popovídat si o kultuře, tradicích, životě, ale především se blíže seznámit. Organizátoři rodiny pečlivě spojují rodiny s ohledem na jejich zájmy a profese.

Nápad podpořil i houslista Šporcl

Projekt podpořil také Pavel Šporcl, který je zastáncem rovných příležitostí. „Představa, že někdo musí opustit svou vlast, aby nebyl pronásledován, vězněn nebo mu hrozilo jiné nebezpečí, je vlastně nepředstavitelná. Pokud těmto lidem můžeme nabídnout důstojné a bezpečné podmínky k životu, myslím, že je naší základní lidskou povinností to udělat,“ říká světoznámý houslista, proč se rozhodl projekt podpořit. „Na svých cestách po celém světě se snažím pozitivně prezentovat Česko a mám radost, když mě i v odlišných kulturách přijmou takového, jaký jsem. Obráceně bychom se o to měli snažit i my u nás,“ dodává virtuóz.